Muchy chętnie przebywają w okolicach oczu zwierząt, a roznoszone przez nie bakterie powodują np. zapale- nie rogówki i spojówek u cielątBeata Dąbrowska
StoryEditorChoroby krów

Zwalczanie much w oborze to konieczność! Jak chronić bydło przed owadami?

27.06.2024., 14:00h
Każdego roku wraz ze wzrostem temperatury wzrasta liczba much i problemów zdrowotnych przez nie wywoływanych. Każdego więc roku hodowcy podejmują żmudną walkę z tymi uciążliwymi owadami.

Nadchodzi upalne lato, a to oznacza więcej uciążliwych dla zwierząt owadów

I chociaż ich całkowite wyeliminowanie jest praktycznie niewykonalne, to zaniechanie zwalczania much naraża nas na poważne konsekwencje. Tak więc, w przededniu, jak zapowiadają prognozy, nadchodzącego, wyjątkowo upalnego lata przypominamy i uczulamy, że walka z muchami to po prostu konieczność.

Mucha domowa, plujka pospolita i krwiopijna bolimuszka kleparka to gatunki, które w naszych oborach pojawiają się już w maju, jednak ich uciążliwość najbardziej odczuwamy w miesiącach letnich. Nie oznacza to jednak, że wcześniej ich nie było. Owszem były, bo w oborach mają doskonałe warunki do zimowania.

image
Najwięcej much zwykle znajduje się przy stole paszowym. Jeśli jest ich za dużo, zwierzęta mogą niechętnie pobierać pasze
FOTO: Beata Dąbrowska

Które miejsca w oborze preferują muchy i jak się rozmnażają?

Wiosną samice zaczynają składać jaja, których w ciągu swojego życia mogą złożyć około 600, w 4–5 porcjach po około 120 jaj, z których legną się intensywnie żerujące larwy (czerw). Miejscem składania larw jest najczyściej kał, obornik, gnojowica oraz każda substancja ulegająca fermentacji.

Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 17:50