StoryEditorWiadomości rolnicze

OSM Ostrów Wielkopolski – od 125 lat służy spółdzielcom

18.08.2014., 12:08h
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Ostrowie Wielkopolskim jest jedną z najstarszych spółdzielni mleczarskich w Wielkopolsce i w kraju. W tym roku hucznie świętować będzie 125-lecie istnienia.

Założona w 1889 r. spółdzielnia w ciągu 125 lat funkcjonowania musiała pokonać wiele trudności, by przetrwać na rynku i zachować swój charakter do dziś. Wiele razy zaglądało w oczy spółdzielców z Ostrowa widmo likwidacji, tak ze względów politycznych, jak i ekonomicznych. Tylko determinacji i lojalności członków, pracowników oraz kolejnych zarządów OSM Ostrów zawdzięcza, że nie zawieszono ani nie zaprzestano działalności nawet w najtrudniejszych czasach. 

W ciągu 125 lat spółdzielnia przechodziła szereg przeobrażeń, w tym zmianę siedziby. Zakład z ulicy Koszarowej (obecnie Wolności) przeniesiony został na ulicę Wrocławską, gdzie działa do dziś. W latach 1953–1956 wskutek decyzji rządowych spółdzielnia stała się zakładem państwowym, najpierw Powiatowym, a później Miejskim Zakładem Mleczarskim. W latach 1976–1982, również na skutek odgórnych decyzji, mleczarnię wcielono do Wojewódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej w Kaliszu. 

Po upadku PRL spółdzielcom udało się odzyskać autonomię, ale zakład przeżywał kryzys. Coraz częściej mówiło się o konieczności połączenia ostrowskiej spółdzielni z innymi spółdzielniami m.in. z Kalisza, Sieradza czy Nowych Skalmierzyc. Mleczarni groziło nawet przekształcenie w... hurtownię. 

Żadnej z tych koncepcji nie zrealizowano, a spora w tym zasługa Eugeniusza Mukalskiego, pełniącego od 2003 r. do dziś funkcję prezesa. Z jego inicjatywy podjęto starania o uzyskanie uprawnień eksportowych na rynki UE. Rozpoczęto również modernizację i rozbudowę zakładu. W ramach tych inwestycji zmodernizowano odbiór surowca, aparatownię, twarożkarnię, laboratorium zakładowe, system mycia urządzeń i zaplecze socjalne dla produkcji. W 2005 r. opracowany i wdrożony został system HACCP. Dostosowanie do nowych realiów objęło również załogę. Obecnie to 70-osobowa ekipa fachowców. 

Mleczarnia to dziś zakład nowoczesny. W palecie oferowanych produktów znajdują się: śmietany i śmietanki, twarogi i twarożki, mleko oraz napoje mleczne – jogurty, kefiry, maślanki. 

Wyroby wielokrotnie zostały docenione na Wielkopolskich Targach Rolniczych w Sielinku oraz innych regionalnych, powiatowych i lokalnych konkursach. W 2005 r. w Sielinku zakład OSM Ostrów zdobył również tytuł „Mistera Budownictwa” za modernizację. W ubiegłym roku spółdzielnia zyskała tytuł „Polski Producent Żywności” za ostrow-
ski serek w posypce gyros. Swoje produkty mleczarnia z Ostrowa sprzedaje przede wszystkim w południowej Wielkopolsce, ale również na Opolszczyźnie, Dolnym i Górnym Śląsku oraz w Ziemi Lubuskiej, a także w dwóch własnych sklepach w Ostrowie. 

W 2013 r. ogółem obroty spółdzielni zamknęły się wynikiem ponad 40 mln zł. Przychód ze sprzedaży własnych wyrobów to 39,7 mln zł. Obecna kondycja OSM Ostrów to również efekt dywersyfikacji źródeł dochodów. Spółdzielnia ma własną hurtownię, w której sprzedawane są nie tylko jej produkty, ale również napoje chłodzące, piwo, przyprawy, artykuły mleczarskie i spożywcze innych producentów. 

Dochodowa okazała się również inwestycja we własną salę bankietową „Mleczna Perła”. Organizowane są tam przyjęcia i imprezy okolicznościowe. W 2010 r. zaadaptowano na ten cel dawną... halę magazynową. Sala może pomieścić 250 osób. 

Na większość obecnie realizowanych inwestycji spółdzielnia pieniądze zdobywa z UE.  Tak też było w przypadku wspomnianej sali bankietowej. Ostanie inwestycje to zakup silosu, samochodu do odbioru mleka oraz drugiego kotła opalanego gazem.

Ostrowska OSM to praca wielu pokoleń pracowników, kadry zarządzającej, ale również spółdzielców-rolników, którzy pozostali wierni swojej spółdzielni, mimo dużej konkurencji panującej w branży w tym regionie. Dziś OSM Ostrów zrzesza w swoich szeregach 180 spółdzielców. 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 16:36