StoryEditorDobry hodowca

Połączenie produkcji mleka i usług rolniczych to był strzał w dziesiątkę

13.09.2022., 14:09h
Krzysztof Makowiecki już od 15 lat inseminuje bydło we własnym zakresie, co oznacza, że był jednym z pierwszych hodowców w gminie Sterdyń, który uniezależnił się od usługi inseminacji. Zaś od 6 lat wspiera go również syn Piotr.

Zrobienie kursu inseminatorskiego okazało się strzałem w dziesiątkę

Obaj ukończyliśmy kursy inseminatorskie. Syn nie miał nawet 18 lat jak zaliczył taki kurs, a ja jak zaczynałem inseminować to miałem kontener na nasienie na wspólnie z kolegą i właściwie byliśmy pierwszymi w naszym terenie, którzy zdecydowali się na taki krok. Z perspektywy czasu muszę przyznać, że była to dobra decyzja – powiedział Krzysztof Makowiecki.

Dziś hodowcy korzystają z nasienia buhajów rasy hf z dwóch firm: MCHiRZ Łowicz oraz ABS. Jałówki kryją nasieniem seksowanym co sprawiło, że są samowystarczalni jeśli chodzi o żeński materiał hodowlany. Dobierając buhaje do stada, głównie patrzą na liczbę komórek somatycznych (LKS), dzięki czemu są w stanie poprawić zdrowotność wymion kolejnych pokoleń. Ważną dla nich cechą jest również zawartość tłuszczu i białka w mleku, co bezpośrednio przekłada się na cenę surowca w skupie.

Mlekovita płaci za tłuszcz i białko, dlatego cały czas pracujemy nad parametrami mleka. Współpraca z tą mleczarnią układa się bardzo dobrze, gdyż podnosi cenę mleka wraz z inflacją i rosnącymi kosztami. Przez ostatni...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. czerwiec 2023 06:55