StoryEditorPorady

Poprawa rozrodu, aby zwiększyć liczbę własnych jałówek

25.01.2019., 16:01h
Prawidłowy odchów cieląt, poprawa skuteczności zacieleń oraz stosowanie nasienia seksowanego najczęściej jak się da, to metoda  Sylwestra Imiołka na zwiększenie liczby własnych jałówek, które obecnie wystarczają na remont stada, a w przyszłości rolnik chciałby sprzedawać ich nadwyżki, m.in. na aukcji w Bratoszewicach.
Do tej pory, zwiększając pogłowie krów, potrzebne były nam zakupy materiału hodowlanego, ale nie ma jak własne jałówki. Krów więcej już nie chcemy, bo doszliśmy do 500 sztuk będących w doju. Potrzebujemy jednak jeszcze więcej jałówek, aby nie tylko mieć je na zastąpienie brakowanych krów, ale także, aby za 2–3 lata sprzedawać ich nadwyżki, bo to jest szansą dla wielu gospodarstw, nie tylko mojego, na dodatkowy dochód. Dlatego staramy się stosować jak najwięcej nasienia seksowanego, które idzie na wszystkie jałówki. Ponadto potrzebne jest lepsze wykrywanie rui, które automatycznie przełoży się na poprawę skuteczności zacieleń, a to zwiększy uzysk cieliczek w roku ze stada. W tym celu już niebawem zamontujemy profesjonalny elektroniczny system wykrywania rui, mierzy on nie tylko aktywność ruchową, ale także bada zdrowotność krowy np. na podstawie przeżuwania, a hodowca dostaje informacje na telefon w postaci sms-ów – powiedział Sylwester Imiołek.

15 godzin doju na dzień

W związku ze zwiększającym się pogłowiem jałówek hodowca wybudował w poprzednim roku jałownik na 150 sztuk, gdzie chodzą jałówki cielne i te będące w kryc...
Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 16:30