StoryEditorŻywienie krów

Wady i zalety żywienia PMR-em

09.12.2020., 17:12h
System żywienia PMR (partly mixed ration) powszechnie stosowany jest w oborach uwięziowych oraz wolnostanowiskowych, w których nie ma możliwości podziału stada na grupy.

Na czym polega żywienie systemem PMR?

W systemie PMR wszystkie krowy w laktacji otrzymują pełnoporcjową mieszaninę TMR, której wartość pokarmowa zbilansowana jest do średniej wydajności w stadzie, np. 22 kg mleka dziennie. Sztuki o wydajnościach przekraczających ten poziom, premiowane są dodatkiem paszy treściwej: w oborach uwięziowych z ręki bądź z podwieszanych wózków paszowych; w oborach wolnostanowiskowych ze stacji żywienia.

Ograniczenia PMR-u

Podstawę PMR-u stanowią pasze objętościowe, część pasz treściwych oraz komponenty białkowe. W premii dla wydajniejszych sztuk stosuje się zazwyczaj 2–3 rodzaje pasz treściwych. Stosując system żywienia PMR, nie musimy wydzielać kilku grup żywieniowych. Jest on prosty i łatwy w obsłudze, ale… Pomimo swej popularności okazuje się być nie najlepszym w żywieniu krów rasy hf. W opinii prof. Zygmunta M. Kowalskiego z UR w Krakowie, system PMR ma bowiem wiele ograniczeń. Przede wszystkim ilość pasz treściwych w mieszaninie TMR zadawanej na stół paszowy nie może być duża, bo powodowałoby to otłuszczanie się krów niskowydajnych. Z tego też względu wspólny TMR zbilansowany jest zwykle na produkcję...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. wrzesień 2023 23:24