StoryEditorWiadomości rolnicze

Zarząd OSM Czarnków odwołany!

17.03.2023., 19:03h
Rada Nadzorcza OSM Czarnków odwołała ze stanowiska prezesa i zastępczynię prezesa mleczarni. To kolejne trzęsienie ziemi w czarnkowskiej spółdzielni mleczarskiej w ostatnim czasie. Niedawno zarząd miał informować, że przez wysokie ceny gazu sytuacja finansowa firmy jest coraz gorsza i za kilka miesięcy może dojść do zamknięcia OSM Czarnków. Czy mleczarnia przetrwa?

Prezes i wiceprezes OSM w Czarnkowie odwołani

W piątek 17 marca 2023 roku Rada Nadzorcza Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie odwołała ze stanowiska: Helmuta Doliwę, prezesa spółdzielni oraz Zofię Just, wiceprezeskę mleczarni. Choć na razie nie ma oficjalnego komunikatu OSM na ten temat, to tę informację udało nam się potwierdzić w kilku źródłach.

Do czasu wyboru nowych władz zarządu, obowiązki odwołanego prezesa i jego zastępczyni mają pełnić prokurenci i członek zarządu.

OSM Czarnków za kilka miesięcy może zostać zamknięte?

Odwołanie zarządu OSM Czarnków ma związek z sytuacja na rynku mleka oraz kondycją finansową samej mleczarni. Niedawno, podczas spotkania przedstawicieli spółdzielni z parlamentarzystami miały paść stwierdzenia: „Fima może przestać funkcjonować w ciągu trzech, czterech miesięcy’’, czy „Zamykamy firmę. Jakie jest wyjście w tej chwili?’’.  

Więcej na ten temat przeczytasz tu: OSM Czarnków na skraju upadłości. „Przetrwamy może 3–4 miesiące”

Powodem są ceny gazu kilkukrotnie większe niż w roku ubiegłym. Firma ponosi stałe wysokie opłaty ze względu na umowę jaką zawarła z jego dostawcą. Nie jest odbiorcą taryfowym. Powoduje to, że pomimo spadających cen gazu opłaty jakie ponosi są wielokrotnie wyższe niż jego obecna cena rynkowa.

Czy mleczarnie będą mogły renegocjować cen gazu?

Przypadek czarnkowskiej Spółdzielni nie jest odosobniony. Problemy z cenami nośników energii występuje w wielu polskich mleczarniach. Jednak w przypadku OSM w Czarnkowie mamy do czynienia z sytuacją ekstremalną.

Właściwym byłaby tu renegocjacja cen z dostawcą. A jako, że problem dotyczy również wielu innych przedsiębiorstw produkujących żywność możliwym mogłoby być wprowadzenie systemowej zmiany. Czyli objęcie jej producentów przepisami ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych.

Spółdzielnia z 85-letnią historią, które niedawno miała zyski

Spółdzielnia to znany nie tylko lokalnie producent wyrobów mleczarskich. Firma liczy sobie 85 lat i jest znana z doskonałej jakości wyrobów. Skup mleka prowadzi od 400 dostawców zlokalizowanych w województwie wielkopolskim. Zatrudnia blisko 200 osób

Jeszcze pod koniec czerwca 2022 roku podczas walne zebranie przedstawicieli Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie prezes Helmut Doliwa podkreślał, że zysk netto spółdzielni wyniósł w 2021 r. 4,19 mln zł, a sprzedaż wyrobów osiągnęła wartość 159 mln zł, czyli o 19 mln więcej niż rok wcześniej.

Co więcej, w ciągu pięciu miesięcy 2022 r. sprzedaż osiągnęła wartość 89 mln zł, czyli o 27 mln zł więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ale już wówczas było widać znaczny wzrost kosztów i to zarówno skupu surowca, jak i opakowań oraz energii.

Artur Puławski
fot.  Paweł Kuroczycki

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 16:55