StoryEditorOZE

Będą kolejne dotacje na OZE. Na co będą pieniądze?

31.01.2021., 14:01h
Z programu „Czyste powietrze” w 2021 roku będzie niemal 1,8 mld złotych dotacji na termomodernizację i wymianę pieców. W tym roku będą także dotację z programu „Mój prąd”. Pieniądze będą nie tylko na instalacje paneli fotowoltaicznych. Na co będzie można wydać dotacje?

Polacy coraz częściej myślą o odnawialnych źródłach energii w swoich gospodarstwach rolnych i domach. Świadczy o tym chociażby popularność programów „Mój prąd” oraz „Czyste powietrze”.

 

500 mln złotych dotacji z Mój prąd w 2020 roku

Zainteresowanie pierwszym wsparciem w ubiegłym roku było tak duże, iż zakończono nabór wniosków przed terminem. Na realizację wniosków złożonych w ubiegłym roku dodano w tym roku pulę 500 mln zł. Według zapowiedzi wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyska, „Mój prąd” będzie kontynuowany w bieżącym roku.

 

Czy z programu Mój prąd będzie można uzyskać dotację na pompę ciepłą i ładowarki do samochodów

Ministerstwo klimatu prowadzi w tym momencie wspólnie z NFOŚiGW prace analityczne, które pomogą ustalić, jak program ma wyglądać w bieżącym roku. Rozważa się rozszerzenie programu o dofinansowanie ładowarki samochodu elektrycznego, pompy ciepła lub akumulatorów.

Nabór wniosków miałby się rozpocząć w pierwszej połowie br. Nieoficjalnie mówi się, że nie wcześniej niż pod koniec pierwszego półrocza.

 

Niemal 1,8 mld złotych dotacji na Czyste powietrze

Znana jest kwota wsparcia na ten rok z programu „Czyste powietrze”. NFOŚiGW przeznaczy na niego 1,76 mld zł. W tym roku będzie kontynuowane wsparcie w zakresie termomodernizacji budynków jednorodzinnych oraz wymiany przestarzałych i nieefektywnych kotłów.

Warto przypomnieć, iż o dofinansowanie instalacji OZE można starać się, gdy instalacja jest już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej.

 

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 21:17