StoryEditorWiadomości rolnicze

Będzie można produkować na ugorach. Jest zgoda KE

21.03.2022., 15:03h
Komisja Europejska przygotowała projekt decyzji, która umożliwi rolnikom w Polsce prowadzenie produkcji w ramach zazieleniania na ugorach. Decyzja KE jest odpowiedzią na obawy państw członkowskich Unii Europejskiej o bezpieczeństwo żywnościowe w Europie. Jakie będą zasady użytkowania tego typu gruntów?

Kowalczyk: musimy zadbać o zagospodarowanie każdego hektara

- Każdy kraj tworzy rezerwy strategiczne, biorąc pod uwagę zwiększone potrzeby żywnościowe, szczególnie tych krajów graniczących z Ukrainą, gdy mają dużą ilość uchodźców tak jak Polska, Słowacja, Węgry czy Rumunia. W tym momencie nadwyżki żywności w Europie przynajmniej do końca sezonu są tak duże, że właściwie jesteśmy w stanie wyżywić wiele milionów osób i tu problemu nie ma. Wszyscy oczywiście zastanawiają się, jak produkować więcej żywności, w przyszłym sezonie. Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo braku zasiewu pól na Ukrainie to jest w tej chwili chyba najistotniejszy problem. Musimy zadbać o to, żeby każdy hektar był zagospodarowany w Unii Europejskiej, żebyśmy mieli plony - mówił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w trakcie VII Forum Wołowiny w Warszawie. 

Minister Kowalczyk zadeklarował także, że apelował do KE o tymczasowe wyłączenie zapisu o 4% odłogowania w produkcji rolnej. Wyłączanie gruntów z produkcji w obecnej sytuacji ocenił jako nieodpowiedzialne

- Należy zastanowić się też nad przesunięciem terminu redukcji zużycia nawozów czy redukcji zużycia środków ochrony roślin, bo to są te elementy, które wpływają na wielkość plonów – mówił na konferencji minister rolnictwa. 

Jakie będą zasady korzystania z ugorów? 

Projekt rozporządzenia KE zakłada, że ugory będzie można wykorzystać do produkcji pasz i żywności. Komisja uzasadniła odstępstwo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Europie. 

Taka decyzja KE pozwala na wdrożenie przepisów krajowych, które pozwolą na uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne EFA, nawet jeśli na takich gruntach będzie miał miejsce wypas, zbiór w celu produkcyjnym lub uprawa.

Na ugorach objętych odstępstwem będzie można stosować środki ochrony roślin. Warto jednak pamiętać, że odstępstwo to nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za obszary proekologiczne EFA. 

Publikacja decyzji Komisji Europejskiej w sprawie odstępstwa od przepisów dotyczących ugorów planowana jest w przyszłym tygodniu. Ministerstwo Rolnictwa informuje, że pracuje nad tym, jak płynnie wdrożyć decyzję KE do przepisów krajowych.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 10:26