StoryEditorInformacje rynkowe

Chińczyk nie podrobi Polskiej Wódki

12.11.2019., 11:11h
Polska Wódka została wpisana na listę 100 europejskich oznaczeń geograficznych wytypowanych do ochrony w Chinach. Ma to chronić te produkty przed podrabianiem ich. A trzeba przyznać, że Chińczycy są kreatywni w kopiowaniu nawet żywności. 

Po 100 oznaczeń geograficznych będzie chronionych w UE i w Chinach

W środę 6 listopada 2019 roku Komisja Europejska poinformowała, że Unia Europejska i Chiny zakończyły negocjacje dotyczące umowy o ochronie produktów z oznaczeniami geograficznymi przed podrabianie. Porozumienie obejmuje ochronę 100 europejskich oznaczeń geograficznych w Chinach i 100 chińskich oznaczeń geograficznych w UE. 

Co istotne, po czterech latach od wejście w życie tej umowy, katalog produktów objętych ochroną ma być rozszerzony o kolejnych 175 nazw oznaczeń geograficznych z obu stron. 

 

Hogan: konsumenci mogą zapłacić więcej za produkty wysokiej jakości

– Produkty opatrzone europejskimi oznaczeniami geograficznymi są znane na całym świecie ze swojej jakości. Konsumenci są gotowi zapłacić wyższą cenę i mieć pewność co do pochodzenia i autentyczności tych produktów, a jednocześnie lepiej wynagradzać rolników – przekonuje Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa. 

Według niego, uzgodniona umowa o ochronie 100 oznaczeń geograficznych pokazuje, że obu stronom zależało na porozumieniu. Dodał też, że jest ono korzystne dla obu stron i przyczynia się do zacieśnienia stosunków handlowych UE–Chiny. Ma to przełożyć się na rozwój sektora rolno-spożywczego. 

 

Z polskich produktów jak na razie jedynie Polska Wódka będzie chroniona

Wśród 100 produktów z oznaczeniem geograficznym z UE, które mają być chronione na rynku chińskim znalazł się tylko jeden produkt z Polski – Polska Wódka

Oznaczenie geograficzne „Polska Wódka” jest przyznawane przez Stowarzyszenie Polska Wódka i jest ono przyznawane jedynie wódce otrzymanej z alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego uzyskanego z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa lub pszenżyta albo ziemniaków, uprawianych na terytorium Polski. Na dodatek wszystkie etapy wyrobu tej wódki muszą odbywać się na terytorium Polski. 

Jak na razie do programu „Polska Wódka” należą dwie wytwórnie alkoholu i łącznie 9 marek może korzystać z tego oznaczenia geograficznego. 

 

Jakie produkty unijne będą chronione w Chinach? 

Wśród oznaczeń geograficznych, które będą chronione w Chinach znalazły się m.in.: 

  • Cava, 
  • Champagne, 
  • Feta, 
  • Irish Whiskey, 
  • Münchener Bier, 
  • Ouzo, 
  • Polska Wódka, 
  • Porto, 
  • Prosciutto di Parma, 
  • Queso Manchego. 

Z kolei wśród chińskich produktów w wykazie znajdują się na przykład: Pixian Dou Ban (pasta fasolowa Pixian), Anji Bai Cha (biała herbata Anji), Panjin Da Mi (ryż Panjin) oraz Anqiu Da Jiang (imbir Anqiu).

 

Chińczycy mistrzami podrabiania żywności

To porozumienie jest niezwykle istotne, ponieważ przedsiębiorcy z Chin są niezwykle kreatywni w kopiowaniu różnych znanych produktów. Dotyczy to nie tylko elektroniki czy samochodów, ale także żywności. 

Jednym z najbardziej znanych podróbek z Chin jest szynka parmeńska. Chińczycy zaczęli produkować szynkę, która miała imitować słynną odpowiedniczkę z okolic włoskiej Parmy. Żeby upozorować legalność tego procederu zakłady mięsne wytwarzające podrobioną szynkę parmeńską umieszczono w miejscowości, której władze China nadały nazwę.. Parma. 

Na podobnej zasadzie także podrabiano skrzypce, które oryginalnie są wytwarzane przez włoskich lutników w miejscowości Cremona. 

 

Wartość eksportu żywności do Chin to niemal 13 mld euro 

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w okresie 12 miesięcy od września 2018 r. do sierpnia 2019 r. wartość sprzedanych przez państwa członkowskie UE produktów rolno-spożywczych do Chin wyniosła aż 12,8 mld euro

Oznacza to, że Chiny są drugim największym odbiorcą unijnej żywności. 

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 16:58