StoryEditorPorady prawne

Czy gospodarstwo przekazane w ramach dożywocia jest wliczane do zachowku?

12.10.2021., 10:10h
Chcę przekazać jednemu z moich synów w ramach umowy dożywocia gospodarstwo rolne. Czy będzie ono wliczane do podstawy obliczania zachowku?

Czy umowa dożywocia wlicza się do obliczania zachowku?

Co do zasady przyjmuje się, że dożywocie nie jest umową bezpłatną i nie jest wliczane do podstawy obliczania zachowku. Według art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. W § 2 zaznaczono, że jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, należą one do treści prawa dożywocia.

Dożywocie można zastrzec także na rzecz bliskiego zbywcy nieruchomości. Sąd Apelacyjny w Krakowie – I Wydział Cywilny w wyroku z 7 lipca 2020 r...

Pozostało 49% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. październik 2024 15:32