StoryEditorPorady prawne

Czy miejsce zamieszkania jest przeszkodą w kupieniu ziemi rolnej?

11.01.2019., 16:01h
Mieszkam na terenie innej gminy, a w innej mam gospodarstwo. Teraz nadarza mi się okazja kupić grunt sąsiadujący z moim polem. Notariusz powiedział, że muszę wystąpić o zgodę do KOWR, bo według przepisów nie jestem rolnikiem indywidualnym. To jakiś absurd, zajmuję się rolnictwem od 30 lat. Czy jest jakiś sposób, żeby kupić od ręki tę ziemię? Wiem, że na decyzję KOWR trzeba czekać około 3 miesięcy, a w tym czasie właścicielka może sprzedać ziemię komuś innemu.

Niestety, w obecnym stanie prawnym nie może Pan kupić ziemi w gminie, w której Pan nie mieszka, jeżeli żadna z działek wchodzących w skład Pana gospodarstwa nie jest położona w gminie, na terenie której znajduje się Pana miejsce zamieszkania. 

Tak wynika z art. 6 ust. 1 Ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z tym przepisem, za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, (użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą) nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Rolnik taki powinien posiadać kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkiwać w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Musi także prowadzić przez ten okres osobiście to gospodarstwo. Dowodem potwierdzającym zamieszkanie jest zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały. Jednak w razie wystąpienia uzasadnionych wątpliwości co do tego, czy taka tożsamość miejsca zamieszkania i zameldowania rzeczywiście w danym przypadku zachodzi, owo domniemanie może zostać wzruszone za pomocą i...

Pozostało 47% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 12:05