StoryEditorPorady prawne

Czy mieszkanie odziedziczone po ciotce to także własność współmałżonka?

23.09.2022., 10:09h
Prowadzę z mężem gospodarstwo rolne i otrzymałam w spadku po mojej cioci mieszkanie w mieście. Czy lokal ten należy także do męża, skoro ciocia tylko mnie wskazała w testamencie? Mam zamiar oddać ten lokal w najem długo­terminowy. Znajomi przekonują mnie, że mogę zawrzeć umowę najmu okazjonalnego. Co to jest za rodzaj umowy? Chciałabym w przyszłości przekazać córce to mieszkanie w darowiźnie. Czy będzie to możliwe?

Czy spadek wliczany jest w majątek wspólny małżeństwa?

Artykuł 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Zatem nabyte w spadku mieszkanie jest wyłącznie Pani własnością. Natomiast jeżeli odda Pani w najem mieszkanie, to dochody, czyli czynsz, będą wchodziły w skład majątku wspólnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje bowiem, że pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków oraz dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków należą do majątku wspólnego.

Oczywiście w przyszłości może Pani przekazać w darowiźnie mieszkanie córce.

Czym jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny jest uregulowany w Ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Według jej art. 19a, umowa najmu lokalu mieszkalnego jest najmem okazjonalnym, jeśli właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działaln...

Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 12:33