StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy mikroźródła energii odnawialnej rozwiną się na wsi?

04.07.2016., 11:07h
Nowy sposób rozliczania rachunków za energię dla prosumentów, możliwość wytwarzania energii odnawialnej nie tylko na potrzeby gospodarstwa domowego oraz stworzenie klastrów energetycznych – o tym m.in. mówiono na konferencji poświęconej rozwojowi mikroźródeł energii odnawialnej w Grodnie koło Międzyzdrojów. Gospodarzem konferencji była Fundacja  Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Prokonsumencka energetyka odnawialna może uratować bilans energetyczny. Jest także wielką szansą dla obywateli, którzy mogą sami decydować o tym, jak ją zużyć. Niemcy mają już milion takich prosumentów, a Brytyjczycy pół miliona. Popularność instalacji sprawia, że tanieją, a co roku koszty produkcji energii odnawialnej spadają o 5–7% – mówił w Grodnie Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

Sterujmy w kierunku nowoczesności
Buzek podkreślał, iż do rozwoju takiej energetyki potrzeba czterech fundamentalnych rzeczy. Po pierwsze – rezygnacji z prowadzenia działalności gospodarczej i płacenia ZUS przez prosumentów. Po drugie – rezygnacji z pozwolenia na budowę oraz oddziaływania na środowisko dla mikroinstalacji. Po trzecie – bezwarunkowego obowiązku przyłączania mikroinstalacji do sieci i po czwarte – montażu liczników elektronicznych pozwalających na zdalne zarządzanie takimi systemami.

Cały artykuł przeczytacie Państwo w numerze 28/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. maj 2024 14:57