StoryEditorPrzepisy prawa

Czy rolnik handlujący na targu musi pobierać opłatę za reklamówki?

16.04.2018., 16:04h
Czy rolnik, który handluje swoimi produktami na targowisku albo w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD), musi pobierać od swoich klientów opłatę recyklingową za torebki foliowe? Okazuje się, że zgodnie z nowymi przepisami dość często rolnik będzie mieć taki obowiązek, chociaż zależy to od… grubości tzw. „foliówki”.
Jeden z Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego” jest rolnikiem i handluje częścią swoich produktów na bazarze. Ale nie wie, czy musi pobierać opłatę za reklamówki, czy jako osoba prowadząca działalność rolniczą, nie musi tego robić.

Wiosna się zbliża, a ja nie wiem, jak rozgryźć ten temat. Czy dając torbę foliową mogę powiedzieć, że to nie torebka, a opakowanie – dopytywał się Tomasz spod Poznania.


Za jakie torebki foliowe trzeba pobierać opłatę recyklingową?

Nowe prawo, które obowiązuje od 1 stycznia 2018 r., jest pod tym względem jednoznaczne. Lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie mogą być już oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Zostały one objęte tzw. opłatą recyklingową. Kwota jaką można zażądać za reklamówkę  wynosi od 20 groszy do 1 złotego.

Ale jak to w polskim prawie, są od tego przepisu wyjątki, które także mogą dotyczyć rolników. A wszystko zależy od grubości torebki foliowej oraz produktów do niej pakowanych.

Zgodnie z prawem, reklamówki podzielone są na 3 kategorie: te poniżej 15 mikrometrów (μm), od 15 i poniżej 50 mikrometrów oraz te o grubości 50 mikrometrów lub większej. W przypadku tych najcieńszych (poniżej 15 μm) rolnik nie musi pobierać opłaty recyklingowej za torebkę, o ile jego klienci będą do nich pakować żywność sprzedawaną luzem, np. owoce, ziemniaki, marchew itp. Jednak w przypadku roślin ozdobnych, czyli kwiatów w doniczkach czy kwiatów ciętych, rolnik sprzedający na bazarze czy giełdzie towarowej powinien już pobrać taką opłatę recyklingową w wysokości minimum 20 groszy za cienką reklamówkę.



  • Jeśli klientowi rolnik pakuje produkty żywnościowe sprzedawane luzem do torebek foliowych o grubości poniżej 15 mikrometrów, wówczas rolnik nie musi pobierać opłaty recyklingowej

Z kolei za każdą torebkę z tworzywa sztucznego od 15 i poniżej 50 mikrometrów należy pobrać opłatę recyklingową i to bez względu na rodzaj produktów pakowanych do reklamówki. Rozwiązaniem może być użycie grubszych torebek foliowych lub z innego tworzywa.

Za torebki grubsze i wykonane z materiałów innych niż tworzywo sztuczne nie będzie opłaty

Pakowanie produktów w torby z tworzywa sztucznego o grubości 50 mikrometrów i grubszych lub w wykonane z materiału innego niż tworzywo sztuczne nie podlega opłacie recyklingowej – wyjaśnia przedstawiciel Ministerstwa Środowiska. Takie podejście ma niejako zmusić klientów do wybierania toreb wielkokrotnego użytku i tym samym zmniejszenia ilości torebek foliowych na wysypiskach.

Co ciekawe, niektóre sieci handlowe wprowadziły do sprzedaży torebki o grubości równej 50 μm w cenie 20–25 groszy. Efekt jest taki, że klient może pomyśleć, że cała ta kwota zostanie przekazana do budżetu państwa jako opłata recyklingowa, podczas gdy tak naprawdę taka reklamówka w ogóle nie jest obciążoną tą opłatą.

Jak rejestrować pobieraną stawkę za torebki foliowe?

Ze względu na konieczność pobierania opłaty za niektóre reklamówki, rolnicy mają jeszcze jeden problem. W jaki sposób rejestrować pobraną stawkę.

Nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji pobranej opłaty recyklingowejpodaje Ministerstwo Środowiska, ale jednocześnie zauważa, że taki obowiązek rejestracji pobranej opłaty ma każdy przedsiębiorca, który jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej. – Niemniej jednak fakt nieposiadania kasy fiskalnej nie zwalnia przedsiębiorcy [lub rolnika – przyp. red.] z obowiązku pobierania opłaty recyklingowej od każdej wydanej lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego – zastrzega resort środowiska.

Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 23:56