StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy rolnik może prowadzić gospodarstwo i pobierać rentę po zmarłej żonie?

15.05.2022., 07:05h
Prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu czy żonie przysługuje wdowie lub wdowcowi. Kiedy taki zasiłek może być przyznany? Czy to prawda, że należy zaprzestać działalności rolniczej, aby uzyskać rentę rodzinną dla wdowca czy wdowy? To jedno z pytań naszego Czytelnika.

Czy rolnik musi zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa, ,aby uzyskać rentę rodzinną?

W zeszłym miesiącu zmarła mi żona. Nasze dzieci są już dorosłe i pracują, więc renta rodzinna po matce im się nie należy. Czytałem kiedyś w „Tygodniku”, że prawo do takiej renty ma też wdowa lub wdowiec, jeżeli skończyli 50 lat. Mam 59 lat, ale w KRUS powiedziano mi, że dla mnie przejście na rentę będzie niekorzystne, ponieważ musiałbym wyzbyć się gospodarstwa. Jeśli je zatrzymam, dostanę tylko niewielką część renty i nie będę objęty ubezpieczeniem, więc gdy zachoruję, nie będzie mi się należeć np. zasiłek chorobowy. Czy rzeczywiście nie mogę prowadzić gospodarstwa i otrzymywać pełnej renty po żonie?

Jakie są minusy renty rodzinnej dla osoby pełnoletniej? 

Zgodnie z art. 32 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, jeżeli osoba pełnoletnia uprawniona do renty rodzinnej prowadzi działalność rolniczą, wypłata tej renty ulega zawieszeniu na zasadach określonych w przepisach wymienionej wyżej ustawy. Gdyby zatem nie zaprzestał Pan prowadzenia gospodarstwa, otrzymywałby Pan jedynie niewielką część składko...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 17:37