StoryEditorDotacje

Do 100 tys. złotych dotacji dla rolników na płyty obornikowe i maszyny

03.02.2022., 11:02h
Jeszcze tylko kilka dni ARiMR prowadzi nabór wniosków na wsparcie dla inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Na co można wydać dotacje? Jakie zasady trzeba spełnić?

To ostatnie dni naboru wniosków na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi za źródeł rolniczych” w ramach PROW 2014-2020, na które rolnicy złożyli do tej pory 83 wnioski na niemal 6,5 milionów złotych. 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Pieniądze mogą zostać przyznane rolnikowi, który zajmuje się chowem lub hodowlą zwierząt gospodarskich i planuje budowę lub instalację urządzeń chroniących wodę przed zanieczyszczeniem azotanami.

Kto nie może skorzystać z tej formy wsparcia? Nie przysługuje ona rolnikom, którzy:

  • Utrzymują więcej niż 40 tysięcy sztuk drobiu;

  • Posiadają więcej niż 2 tysiące stanowisk dla świń powyżej 30 kg;

  • Posiadają więcej niż 750 stanowisk dla macior.

Na co można przeznaczyć wsparcie?

Dofinansowanie można wykorzystać na działania:

  • Budowa, przebudowa lub zakup zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych (w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek);

  • Zakup instalacji technicznej lub wyposażenia do posiadanych już zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych;

  • Zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.

Wsparcie z ARiMR przyznawane jest w jako refundacja części poniesionych kosztów kwalifikowanych – limit dofinansowania wynosi 50% lub w przypadku inwestycji, której prowadzi młody rolnik, limit wynosi 60%. Maksymalna kwota dofinansowania to 100 000 złotych.

Ostatnia szansa na uzyskanie dofinansowania!

Nabór zakończy się już 7 lutego 2022 r. Do tego czasu rolnicy mogą składać wnioski (formularz wniosku o przyznanie wsparcia, instrukcja wypełniania wniosku oraz załączniki i narzędzia pomocnicze dostępne tutaj) w biurach powiatowych i regionalnych ARiMR osobiście, przez osobę upoważnioną, mogą też wysłać dokumenty przesyłką rejestrowaną Poczty Polskiej lub skorzystać ze skrzynki ePUAP.

O kolejności przysługiwania pomocy ARiMR poinformuje na swojej stronie internetowej nie później niż 50 dni od dnia upływu terminu składania wniosków.


oprac. al 
fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 04:42