StoryEditordopłaty bezpośrednie

Dopłaty bezpośrednie: wnioski przez Internet zatwierdzone przez rząd

29.12.2017., 11:12h
Rząd przyjął projekt ustawy na mocy, której od 2018 roku rolnicy będą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie przez Internet. E-wniosek będzie dotyczyć także dopłat obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). ARiMR powinna wdrożyć nowy system w I kwartale 2018 r. 

W czwartek, 29 grudnia 2017 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, które opracowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Od 2018 roku rolnicy będą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie przez Internet

Zgodnie z propozycją zmian w prawie, od 2018 roku rolnicy będą musieli składać wnioski o dopłaty bezpośrednie przez Internet, a dokładniej przez eWniosek Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). W teorii niemal wszyscy rolnicy mają składać wnioski za pośrednictwem platformy eWniosek ARiMR.

Będzie to prawdziwa rewolucja, gdyż do tej pory z tej formy złożenia wniosków korzystało około 11 tys. gospodarstw, czyli mniej niż 1% wszystkich rolników składających podanie o dopłaty bezpośrednie.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie składane przez Internet, zgodnie z założeniami ustawy, powinny przyspieszyć obsługę rolników przez pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Oświadczenie zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie dla ok. 20% rolników

Ze względu na fakt że do tej pory niewielu rolników korzystało z eWniosku, to w 2018 roku będzie można zamiast pełnego wniosku złożyć oświadczenie. Z tej formy będą mogli skorzystać gospodarstwa rolne, w których nic się nie zmieniło względem 2017 roku. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szacuje, że z możliwości złożenia oświadczenia zamiast pełnego wniosku skorzysta ok. 200-300 tys. rolników, czyli co piąty rolnik korzystających z dopłat bezpośrednich. 

Nie każdy rolnik będzie musiał wypełniać przez Internet wniosku o dopłaty bezpośrednie

Wniosków przez Internet nie będą musieli składać rolnicy, którzy z różnych przyczyn nie jest w stanie wypełnić eWniosku, bo chociażby nie mają dostępu do Internetu czy nie potrafią obsługiwać się komputerem. Zgodnie z projektem ustawy, kierownik biura powiatowe ARiMR będzie musiał takiemu rolnikowi zapewnić pomoc techniczną w wypełnieniu eWniosku. Biuro Agencji będzie mogło także przekazać rolnikowi formularz i odpowiednie materiały graficzne w formie papierowej, a następnie po ich uzupełnieniu przez rolnika, pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadzą wszystkie dane do geoprzestrzennego wniosku o przyznanie dopłat lub dotacji. 

 

Jak wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie przez Internet?

Żeby wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie przez Internet należy wejść na platformę ARiMR eWniosek i zalogować się na swoje konto lub utworzyć nowe.
Żeby stworzyć nowe konto należy podać

  • numer Producenta,
  • 8 ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego z Ewidencji Producentów,
  • ostatnią kwotę otrzymaną z ARiMR w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku o nadanie kodu dostępu. Jeśli rolnik w danym dniu otrzymał więcej niż̇ jeden przelew z ARiMR należy podać wyższą kwotę̨ przelewu, a w przypadku nie otrzymania dopłat trzeba wpisać cyfrę 0
  • oraz podać swój adres email.

Jednak Agencja zmieni w pewnym stopniu swoją platformę jeszcze przed rozpoczęciem naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2018 rok. Zgodnie z zapowiedziami ARiMR, rolnik uzupełnianie wniosków rozpocznie wyrysowania konkretnych rodzajów upraw do konkretnej działki. Ma to być o tyle ułatwione, że gospodarz będzie miał do dyspozycji dane i mapy z poprzednich lat.

O ile zapowiedzi ARiMR się sprawdzą, to nowa aplikacja eWniosek ma podpowiadać rolnikowi jak należy wypełnić poszczególne pola czy jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku. Jeszcze przed wysłaniem eWniosku aplikacja powinna poinformować rolnika o ewentualnych błędach czy brakach we wniosku. Ma to umożliwić poprawienie błędów przed wysłaniem wniosku, dzięki czemu gospodarz może uniknąć pomniejszenia dopłaty za nieprawidłowości czy zminimalizować ryzyko kontroli przez ARiMR.

 

Zasady konkurencyjnego wyboru od 30 tys. euro

Zgodnie z proponowanym prawem, w 2018 roku powinna zostać zwiększona kwota dotacji, od której rolnik będzie zobowiązany do stosowania zasady konkurencyjnego wyboru wykonawców zadań ujętych w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji, na które otrzymało dotacje unijne z PROW 2014-2020. Limit ten powinien wzrosnąć z 20 000 euro na 30 000 euro, czyli do poziomu jaki obowiązuje przy zamówieniach publicznych. W niektórych przypadkach będzie można wybrać najlepszą ofertę na podstawie tylko jednego kryterium oceny ofert: ceny lub kosztu.

Jeżeli propozycje resortu rolnictwa wejdą w życie, to gospodarstwa, które skorzystają z dotacji będą mogły odstąpić od wyboru najkorzystniejszej oferty wykonawcy danego zadania ujętego w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji.
Od takiego wyboru będzie można odstąpić w dwóch przypadkach:

  • gdy w wyniku przeprowadzonego postępowania nie ma możliwości wyboru najkorzystniejszej oferty lub
  • jeżeli wykonawca , który zaproponował najkorzystniejszą ofertę a uchyla się od zawarcia umowy, wówczas rolnik będzie mógł podpisać umowę z wykonawcą, którego oferta była kolejną najkorzystniejszą spośród pozostałych ofert.

Kiedy wnioski o dopłaty bezpośrednie przez Internet zaczną obowiązywać?

Przyjęte 29 grudnia 2017 roku przez rząd projekt zmiany prawa teraz trafi do Sejmu. Kiedy ostatecznie nowe prawo zostanie uchwalone i podpisane przez Prezydenta RP? Jak na razie trudno powiedzieć, ale można przypuszczać, że może to nastąpić już w styczniu lub lutym 2018 roku.

Paweł Mikos

Fot. Flickr, Guilhem Vellut

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 13:44