Część rolników nie mogła wybrać ekoschematów. Dlaczego nie dostaną dopłat?Pixabay
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Część rolników nie mogła wybrać ekoschematów. Dlaczego nie dostaną dopłat?

03.07.2024., 15:00h
Część rolników czuje się poszkodowana. Nie dostaną dopłat za niektóre ekoschematy, choć wdrożyli je w swoich gospodarstwach. Dlaczego? Jakie ekoschematy mogą łączyć rolnicy ekologiczni, a jakie nie?

Problem z łączeniem ekoschematów z płatnościami ekologicznymi

Samorząd rolniczy alarmuje, że część rolników, wypełniając wnioski o dopłaty bezpośrednie, miała problem z łączeniem ekoschematów z rolnictwem ekologicznym. Chodzi między innymi o międzyplony ozime, wsiewki śródplonowe i uproszczone systemy uprawy.

- Rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne nie mogą realizować dwóch najważniejszych ekoschematów, ponieważ przy składaniu wniosku, jeśli wybierze się któryś z tych ekoschematów, system uniemożliwia złożenie wniosku obszarowego. – tłumaczy Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Szmulewicz zaznacza, że ekoschematy takie jak międzyplony ozime, wsiewki śródplonowe czy uproszczone systemy uprawy obejmują działania ważne z punktu widzenia agrotechniki w gospodarstwie ekologicznym.

- W związku z ograniczeniem stosowania nawożenia i środków ochrony roślin wskazane jest stosowanie międzyplonów ozimych lub wsiewek śródplonowych w celu ograniczenia zachwaszczenia i poprawy żyzności gleby. Również stosowanie uprawy bezorkowej może być z powodzeniem stosowane w gospodarstwach ekologicznych ze względu na zalety tego systemu uprawy szeroko popularyzowane w ostatnim czasie. Wejście w ten system wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu i wieloletniego stosowania – podkreśla szef Izb Rolniczych.

Rolnicy ekologiczni czują się poszkodowani

Rolnicy ekologiczni alarmują też, że nie byli jasno informowani o braku możliwości realizacji tych ekoschematów. Jak zaznacza Szmulewicz, wielu z nich wdrożyło już w zeszłym roku system upraw uproszczony, więc chcieli złożyć wniosek o należne im dopłaty. Teraz czują się poszkodowani.

Jakie ekoschematy mogą łączyć rolnicy ekologiczni, a jakie nie? Dlaczego?

W związku z tym Izby Rolnicze zawnioskowały do ministra rolnictwa o umożliwienie łączenia ekoschematów z rolnictwem ekologicznym.

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski poinformował, że przy łączeniu płatności ekologicznych z ekoschematami premiującymi określone praktyki prośrodowiskowe trzeba pamiętać, aby nie doszło do podwójnego finansowania, czyli wynagradzania w gospodarstwach ekologicznych poprzez ekoschematy, praktyk nieodzownych w produkcji ekologicznej.

- Opisana wyżej sytuacja nie dotyczy jednak praktyki Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe i dlatego może być wspierana w ramach ekoschematu równolegle z płatnością ekologiczną. Płatności nie można jednak łączyć w przypadku uprawy roślin na nawóz zielony – zaznacza Krajewski.

Jeśli zaś chodzi o łączenie płatności ekologicznych z praktyką Uproszczone systemy uprawy, to Krajewski przypomina, że ekoschemat ten funkcjonuje w powiązaniu z rozbudowanymi programami ochrony roślin, które kompensują funkcje uprawy roli związaną z regulacją zachwaszczenia.

- W rolnictwie ekologicznym. Przy braku możliwości stosowania syntetycznych środków ochrony roślin, takiej kompensacji nie ma, dlatego też trudno zastąpić uprawę płużną oraz dodatkowe uprawki (pożniwne. przedsiewne) w sytuacji np. stosowania obornika. W związku ze stosowanymi w rolnictwie ekologicznym metodami upraw opartymi o naturalne substancje i procesy, brak jest możliwości całkowitego wyeliminowania orki, która jest istotnym elementem regulacji zachwaszczenia upraw. Dlatego też nie dopuszcza się do łączenia na tej samej powierzchni płatności ekologicznych z płatnościami za praktykę Uproszczone systemy upraw – wyjaśnia wiceminister.

Krajewski informuje także, że łączenie płatności ekologicznych z ekoschematem Obszary z roślinami miododajnymi nie może być uwzględniona z uwagi na sprzeczne cele tych interwencji.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 21:23