50 tys. zł dopłat na zakup silosów zbożowych i hal magazynowych na zbożeEnvatoelements
StoryEditorNa jaki silos wystarczy dopłata?

Ile rolnik musi zapłacić za nowe silosy? Na ile wystarczy dopłata?

08.05.2023., 16:00h
Do żniw pozostały dwa miesiące. Sytuacja na rynku zbóż w kraju jest wciąż trudna, dlatego w czerwcu ma wystartować nabór wniosków na dopłaty do silosów. Dlatego sprawdziliśmy ile czasu zajmuje postawienie noweg silosu czy hali magazynowej oraz ile to kosztuje. Na jakie magazyny wystarczy dopłata do silosów z ARiMR?

Ile trwa postawienie silosu zbożowego?

Postawienie silosu zbożowego nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. W zależności od tego, jakie wymagania ma kupujący, ale również czasu potrzebnego na załatwienie formalności, okres od zrobienia silosu do jego postawienia może być różny. Jak to wygląda w najbardziej znanych, polskich firmach?

 

Zakłady Produkcyjno-Usługowo-Handlowe "Michał" w Wysokiem Mazowieckiem oferują rolnikom sprzedaż silosów zbożowych i paszowych, które są wykonane z wysokiej jakości blachy płaskiej, ocynkowanej.

Ile trwa postawienie silosu zbożowego przez firmę "Michał"?

Czas postawienia silosu zbożowego jest uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim od jego rodzaju i wielkości. Część zbiorników dostarczamy do klienta już zmontowane, dzięki czemu są one od razu gotowe do użytku. Pozostałą część silosów dostarczamy w elementach i montujemy na miejscu u inwestora. Czas montażu pojedynczej sztuki waha się średnio od 2 do 5 dni. Warto jednak wziąć pod uwagę inne czynniki, które wpływają na czas realizacji inwestycji, tj. procedura pozwolenia na budowę oraz czas realizacji zamówienia u producenta – poinformowała przedstawicielka firmy "Michał".

image
Dopłaty do silosów

Znamy szczegóły dopłat do silosów: terminy, warunki, stawki

Ile kosztuje silos z firmy "Michał"?

Oferujemy szeroką gamę produktów. Są to silosy paszowe oraz zbożowe, lejowe i płaskodenne od 3 do 10 000 ton. Ich cena uzależniona jest od rodzaju, wielkości i dobranego wyposażenia. Na przykład silos zbożowy lejowy o ładowności 100 ton to koszt ok. 50 tys. złotych, natomiast zbiornik ok. 250 ton to inwestycja rzędu 100 tys. zł – tłumaczyła przedstawicielka firmy "Michał".

Czy zainteresowanie kupnem silosów w firmie "Michał" wzrosło?

Zaobserwowaliśmy większe zainteresowanie zakupem silosów. Jest to związane nie tylko z przygotowaniami producentów rolnych do żniw oraz ogłoszonym nowym dofinansowaniem do zakupu zbiorników, lecz także atrakcyjną ofertą cenową naszych zbiorników – podsumowała.

Firma BIN Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Jeziorna w gminie Koneck działa od 1990 r. i z powodzeniem dostarcza silosy zbożowe do gospodarstw na terenie całej Polski. Działająca od ponad 30 lat spółka ma w swojej ofercie kilkadziesiąt typów silosów, stanowiących alternatywę dla rolników, którzy potrzebują dodatkowego miejsca na zboże.

Ile trwa postawienie silosu zbożowego przez firmę BIN?

Obecnie termin realizacji od złożenia zamówienia do montażu silosu wynosi około 2 miesięcy, a najchętniej wybieranymi są silosy o ładowności od 60 do 70 ton – poinformował przedstawiciel firmy BIN.

Ile kosztuje silos z firmy BIN?

Ceny silosów są zależne od wyposażenia (standardowe lub z dodatkowymi elementami), ale dla przykładu model NBIN20R o ładowności 22t to koszt około 9700 zł netto (z bloczkami). Do ceny silosu doliczyć należy również usługę montażu, która dla tego modelu wynosi obecnie 1330 zł netto. Silos NBIN100RU o ładowności 100t kosztuje 25300 zł netto + 2860 zł netto montaż. Nasza oferta spełnia oczekiwania i możliwości zarówno małych gospodarstw, jak i dużych przedsiębiorstw – tłumaczył.

Czy zainteresowanie kupnem silosów w firmie BIN wzrosło?

Zwiększone zainteresowanie, jakie obecnie zauważamy, jest wynikiem przede wszystkim nadchodzących żniw. Projekt ustawy o dopłatach do zakupu silosów sprawił, że niezdecydowani dotychczas rolnicy chcą zakupić zbiorniki natychmiast, żeby zdążyć jeszcze przed żniwami. Jednak czas, w jakim ogłoszono ten projekt oraz kolejka inwestycji uniemożliwiają postawienie silosu z dofinansowaniem w tym sezonie – przyznał przedstawiciel firmy BIN.

Czy warto stawiać hale magazynowe?

Alternatywą dla silosów zbożowych, których wykonanie trwa ok. miesiąca, są hale magazynowe na płody rolne, ponieważ do nich również będą przyznawane dopłaty. Jak poinformował przedstawiciel handlowy firmy Skavska Hale Namiotowe działającej na terenie całej Polski, Dariusz Witkowski, inwestycja w tego typu obiekt jest czymś więcej niż zapewnieniem sobie magazynu na ziarno.

Warto inwestować w hale namiotowe, ponieważ można je wykorzystać na różne sposoby. Bez względu na to, w jakim celu pierwotnie jest stawiana hala, po np. wyprzedaniu zboża, można ją zagospodarować jako magazyn na maszyny czy słomę – powiedział Witkowski.

Ile stawia się halę magazynową na płody rolne i ile to kosztuje?

Stojąc przed wyborem postawienia hali magazynowej, rolnik powinien zwrócić uwagę na termin realizacji zamówienia. Jak przyznał Witkowski, procedura montażu hali następuje krótko po dopełnieniu przez zainteresowanego formalności i postępuje szybko.

Koszt postawienia hali namiotowej np. o powierzchni 13 m² na 20 m² wynosi 76 tys. netto z montażem i transportem. Halę stawiamy w czasie od 2 do 3 tygodni od momentu zamówienia i zaksięgowania zaliczki wpłaconej przez klienta. Samo postawienie hali namiotowej trwa od 2 do 3 dni, w zależności od jej rozmiaru – wyjaśnił Witkowski.

Jakie są wymiary hal magazynowych na płody rolne?

Firma Skavska Hale w pełni dopasowuje się do potrzeb klienta, ograniczając wyłącznie szerokość danego magazynu. Dzięki wytrzymałemu pokryciu w postaci plandeki magazyn służy rolnikowi bardzo długo, a każdy obiekt jest objęty 10-letnią gwarancją.

Łukowe hale namiotowe, które oferujemy, mają szerokość od 6 do 18 metrów, natomiast długość dopasowujemy do potrzeb klienta. Powstały magazyn pokrywamy kratą zbrojeniową, na którą naciągamy plandekę o gramaturze od 680 do 900 – mówił Witkowski.

Czy rolnicy chętnie stawiają hale magazynowe?

Jak wynika z relacji Witkowskiego, rolnicy często decydują się na zakup i montaż hal nie tylko na płody rolne, ale również na maszyny, zwierzęta czy nawozy.

W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy większe zainteresowanie rolników postawieniem hal namiotowych na płody rolne, jednak częściej wynikało ono ze zbliżającego się sezonu żniwnego niż z powodu wypłaty dopłat, która ma nastąpić – podsumował Witkowski.

Czy rolnicy zdążą sprzedać zboże do czerwca?

Oferta dopłat do zakupu silosów jest atrakcyjna, jednak wiele wskazuje na to, że nie wszystkim polskim rolnikom uda się sprzedać zboże w wyznaczonym terminie tak, by mogli złożyć wnioski o dofinansowanie. W wielu skupach wciąż trwają zapisy na odstawienie ziarna, a koniec kolejki sięga trzech tygodni w przód.

Przeczytaj również: RAPORT TPR: Silosy zbożowe małych i dużych pojemności

oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 23:57