Dopłaty do małych gospodarstwarchiwum redakcji
StoryEditorDopłaty

Dopłata dla małych gospodarstw zamiast dopłat bezpośrednich. Rolniku, policz czy się opłaca [KALKULATOR]

22.08.2023., 12:30h
Trwa nabór wniosków o przyznanie płatności ryczałtowych w wysokości 225 euro/ha, o którą mogą ubiegać się rolnicy prowadzący gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 r. W związku z tym na stronie Centrum Doradztwa Rolniczego został udostępniony kalkulator umożliwiający rolnikowi obliczenie, która z dostępnych opcji będzie najkorzystniejsza.

Jaka jest maksymalna wysokość pomocy dla gospodarstw do 5 ha?

Maksymalna wysokość pomocy dla małych gospodarstw wynosi 1125 euro na gospodarstwo. Aktualnie za pośrednictwem aplikacji internetowej przekazano 11,5 tys. żądań od zainteresowanych rolników.

Przypominamy: płatność dla małych gospodarstw – dokumenty TYLKO przez eWniosekPlus do 31 sierpnia. Zobacz czy to się opłaca, skorzystaj z kalkulatora opracowanego przez CDR

Które płatności zastąpi nowa płatność dla małych gospodarstw?

W ramach prowadzonego naboru wniosków, w ramach płatności dla małych gospodarstw zastąpione zostaną następujące płatności bezpośrednie:

  • podstawowe wsparcie dochodów,
  • płatność redystrybucyjna,
  • płatność dla młodych rolników,
  • wszystkie płatności związane z produkcją
  • płatności w ramach ekoschematów.

Kalkulator dla rolników od CDR

W związku z powyższym warto, by rolnicy zorientowali się, która z płatności opłaca im się najbardziej. Jak wskazuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rolnik, który złożył wniosek o dopłaty bezpośrednie, ubiegał się wyłącznie o podstawowe wsparcie dochodów i płatność redystrybucyjną, korzystniej dla niego będzie wystąpić o ryczałtową płatność dla małych gospodarstw.

Pomocnik rolnika ryczałtowego - prezentacja pdf POBIERZ

Pomocnik rolnika ryczałtowego - kalkulator xls POBIERZ

Którzy rolnicy otrzymają płatności do małych gospodarstw powiększone o inną płatność?

Rolnicy, którzy składali wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw i we wniosku o przyznanie płatności za rok 2023 ubiegali się o przejściowe wsparcie krajowe, czyli:

  • uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu,
  • płatność ONW,
  • ekologiczną,
  • rolno-środowiskowo-klimatyczną,
  • zalesieniową,

wówczas poza ryczałtem może otrzymać pieniądze z tytułu tych płatności.

Jak złożyć wniosek o żądanie dopłat do małych gospodarstw?

Rolnicy zainteresowani wsparciem mogą złożyć skan lub zdjęcie oświadczenia "Żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw" za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Wzór oświadczenia został udostępniony na stronie internetowej Agencji.

Do kiedy można składać wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw?

Wnioski o przyznanie płatności do małych gospodarstw można składać do 31 sierpnia 2023 r. Ten dzień jest również terminem, do którego można wycofać oświadczenia. Każdy z rolników, którzy złożyli dokumenty w formie innej niż za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, powinni złożyć je za jej pośrednictwem.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: gov.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 23:54