Dopłaty bezpośrednie: do kiedy rząd wydłuży TERMIN naboru wniosków?Archiwum PWR/canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

Dopłaty bezpośrednie: do kiedy rząd wydłuży TERMIN naboru wniosków?

06.05.2024., 15:58h
W trwającej kampanii dopłat bezpośrednich jest sporo zmian. Dlatego ministerstwo rolnictwa zdecydowało o wydłużeniu terminu składania wniosków. Do kiedy?

Zmiany w dopłatach bezpośrednich 2024

Trwa kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2024 rok. Do tej pory rolnicy złożyli tylko 365 tys. wniosków. To niecałe 30 proc. uprawnionych do płatności. Reszta wstrzymuje się z wypełnieniem dokumentów, bo w trakcie naboru okazało się, że zmienią się jego zasady:

  • pojawi się płatność dla małych gospodarstw do 5 ha użytków rolnych;
  • będzie większa swoboda w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6);
  • dywersyfikacja upraw będzie alternatywą dla zmianowania (GAEC 7 – o tym także);
  • obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych zostanie zniesiony (GAEC 8);
  • pojawi się nowy ekoschemat – Grunty wyłączone z produkcji.

Rolnicy apelowali o dłuższy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

Podstawowy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie upływa 15 maja, czyli za kilka dni. W związku z tym rolnicy apelowali o wydłużenie terminu składania wniosków do 30 czerwca.

- W związku z trwającym naborem wniosków o płatności bezpośrednie i równocześnie zachodzącymi zmianami w systemie dopłat bezpośrednich Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie wystąpił o wydłużenie podstawowego terminu składania wniosków do 30 czerwca 2024 r.  Dlatego też zasadnym jest wydłużenie terminu składania wniosków o płatności bezpośrednie i ogłoszenie tego terminu z wyprzedzeniem, tak by zarówno rolnicy, jak i doradcy mogli racjonalnie rozplanować pracę - argumentował we wniosku do ministra rolnictwa Wiktor Szmulewicz, szef Izb Rolniczych.

Ministerstwo rolnictwa wydłuża termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie do 17 czerwca

Ministerstwo rolnictwa, w odpowiedzi na ten apel przygotowało projekt rozporządzenia na podstawie którego wydłuży termin naboru wniosków o miesiąc - do 17 czerwca (15 i 16 czerwca przypada w sobotę i niedzielę). 

- Dzięki wdrożonym rozwiązaniom rolnicy będą mieli więcej czasu na zapoznanie się z nowymi przepisami i podjęcie decyzji o zasiewach - tłumaczy ministerstwo rolnictwa. 

Jednocześnie termin składania zmian do wniosku o przyznanie płatności zostanie wydłużony o 1 miesiąc, tj. do 1 lipca (30 czerwca przypada w niedzielę). Będzie też można złożyć zmiany do wniosku po tym terminie do 12 lipca, ale każdy dzień roboczy opóźnienia skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1 proc.

Wydłużenie terminu naboru może opóźnić wypłatę dopłat bezpośrednich

Przypomnijmy jednak, że wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski ostrzegał, że wydłużenie terminu naboru może opóźnić wypłatę pieniędzy.

- Wydłużenie terminu składania wniosków wpływa na późniejsze rozpoczęcie kontroli administracyjnych złożonych wniosków, co w konsekwencji może wpłynąć na opóźnienie terminu rozpoczęcia wypłaty płatności – tłumaczył Krajewski w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji.

image
Kolejne zmiany w aplikacji ARiMR

Dopłaty bezpośrednie: ARiMR zmienia zasady naboru wniosków

image
Jak dostać więcej dopłat?

Ekoschematy 2024: jakie stawki, co łączyć? PORADNIK

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. maj 2024 08:20