Dopłaty do kukurydzy: jakie stawki dla poszczególnych województw?MRiRW/Canva
StoryEditor1000 zł dopłaty do kukurydzy

Dopłaty do kukurydzy: gdzie 500, a gdzie 1000 zł? STAWKI dla województw

05.12.2023., 21:36h
Ministerstwo rolnictwa zaproponowało stawki dopłat do kukurydzy. Będą one zróżnicowane ze względu na województwo. Którzy rolnicy dostaną 1000 złotych do hektara? Ile otrzymają pozostali?

Rolnicy z Oszukanej Wsi wywalczyli dopłaty do kukurydzy 

W związku z trudną sytuacją na rynku kukurydzy i niskimi cenami skupu, minister rolnictwa Anna Gembicka zaproponowała uruchomienie wsparcia dla producentów kukurydzy ziarnowej. Był to jeden z postulatów rolników z Podkarpackiej Oszukanej Wsi, którzy od dwóch tygodni protestują w tej sprawie na granicy z Ukrainą.

"Podmioty skupowe nie wykazują zainteresowania zakupem kukurydzy"

5 grudnia br. ukazała się zapowiedź projektu rozporządzenia w sprawie dopłat do kukurydzy. Ministerstwo tłumaczy, że uruchamia tę pomoc, bo rok 2023 to kolejny bardzo trudny rok dla polskich producentów kukurydzy.

- Podmioty skupowe nie wykazują zainteresowania zakupem kukurydzy od rolników, podchodzą do transakcji bardzo ostrożnie mając na uwadze wysokie koszty suszenia i jednoczesny brak perspektyw na wzrost cen kukurydzy suchej - tłumaczy wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik w uzasadnieniu do zapowiedzi projektu zmian w przepisach. Dodaje, że opisana sytuacja to wciąż skutek nadmiernego przywozu zbóż z Ukrainy do Polski.

Jakie będą stawki dopłat do kukurydzy? 

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby stawka pomocy dla producentów kukurydzy była zróżnicowana w zależności od województwa.​ Dopłaty do kukurydzy wyniosą:

  • 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w województwie lubelskim i podkarpackim;
  • 700 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w pozostałych województwach - dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.

image
Będą dopłaty do kukurydzy

1000 zł dopłaty do kukurydzy. Rolnicy z Oszukanej Wsi wywalczyli pomoc

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 06:33