Dopłaty do kukurydzy: na razie 15 proc. rolników dostało pieniądze. Kiedy ARiMR wypłaci resztę?Kuroczycki/Canva
StoryEditorDopłaty do kukurydzy 2024

Dopłaty do kukurydzy: na razie 15 proc. rolników dostało pieniądze. Kiedy ARiMR wypłaci resztę?

08.03.2024., 10:00h
ARiMR wypłaca dopłaty do kukurydzy. Na razie pomoc trafiła do 15 proc. rolników. Kiedy reszta gospodarstw otrzyma przelew?

Dopłaty do kukurydzy: 25 tysięcy rolników otrzymało pieniądze z ARiMR

29 lutego skończył się nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem: rolnicy złożyli ponad 172 tys. wniosków - najwięcej w województwach wielkopolskim, mazowieckim i lubelskim.

ARiMR dość szybko rozpoczęła wypłatę dopłat. Pierwsze przelewy trafiły na konta rolników już 6 marca. W sumie do tej pory Agencja wypłaciła 100 mln zł. Pomoc otrzymało 25 tysięcy rolników, czyli 15 proc. ubiegających się o dopłaty.

Na szczęście nie zmieniły się stawki dopłat do kukurydzy. Wynikająca ze złożonych wniosków kwota zapotrzebowania na pomoc nie przekroczyła puli środków przewidzianej na dofinansowanie, czyli 1 mld zł. Dlatego przy obliczaniu wysokości wsparcia nie było konieczności zastosowania współczynnika korygującego.

Jakie stawki dopłat do kukurydzy?

Dopłaty do kukurydzy wynoszą:

  • 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w województwie lubelskim i podkarpackim;
  • 700 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w pozostałych województwach - dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.

Kiedy ARiMR wypłaci dopłaty do kukurydzy?

Dopłaty są wypłacane do upraw o powierzchni do 100 ha. Budżet na realizację wsparcia wynosi 1 mld zł. ARiMR ma czas na wypłatę tego wsparcia do 30 czerwca 2024 roku. Ale resort rolnictwa zapewnia, że pomoc wypłaci jak najszybciej.

image
Dopłaty do kukurydzy 2024

Czy dopłaty do kukurydzy obejmą też kukurydzę na kiszonkę?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 01:21