Dopłaty do silosów: do kiedy rolnicy powinni zrealizować budowę, żeby nie stracić pomocy?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty

Dopłaty do silosów: do kiedy rolnicy powinni zrealizować budowę, żeby nie stracić pomocy?

29.02.2024., 17:00h
Rolnicy chcą wydłużenia terminu realizacji inwestycji w silosy i magazyny zbożowe. Zdaniem producentów rolnych, data wskazana w projekcie jest nie do przyjęcia.

Dofinansowanie do silosów i magazynów zbożowych

Rolnicy, którzy w związku z trudną sytuacją na rynku zbóż mają problem ze zbytem ziarna i muszą je magazynować, mogą skorzystać ze wsparcia w zakresie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Rolnicy nie zdążą z inwestycją w silosy i magazyny zbożowe?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponownie wydłużyło termin realizacji inwestycji w ramach budowy silosów. Niestety, zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych rolnicy nie zdążą z wykonaniem założonych planów do wyznaczonej daty 30 kwietnia 2025 r. Jak twierdzi prezes KRIR, Wiktor Szmulewicz, trudno jest mówić o realizacji inwestycji w momencie, w którym nawet rolnicy mający już promesę dofinansowania nie podpisali jeszcze umów.

Firmy produkujące silosy nie nadążają z ich wyrabianiem

Zdaniem rolników, firmy zajmujące się produkowaniem silosów po prostu się nie wyrabiają. W Polsce działa niewiele takich spółek, dlatego trudno jest im siłą ludzkich rąk sprostać wzmożonemu zainteresowaniu zakupem zbiorników. Gospodarzom, którzy aktualnie podpisują umowy firmy produkujące silosy, proponują ich przywiezienie w pierwszym półroczu 2025 r., a pozostali obawiają się zaczynać inwestycję, bo nie wiedzą, czy zdążą w terminie.

Do kiedy powinna trwać akcja z dofinansowaniem do silosów?

Rolnicy wnieśli o przedłużenie terminu realizacji inwestycji do 31 sierpnia 2025 r. Dzięki czemu ma być możliwe zrealizowanie przez nich budowy wypoasżenia silosów, które są obecnie szczególnie potrzebne ze względu na niestabilną sytuację rynkową.

image
TARGI ROLNICZE

Jesteś producentem mleka? Musisz przyjechać na Forum Mleko pod Łomżą

Oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 15:00