Dopłaty do wymiany dachu 2023 na nowych zasadach. Co się zmieniło?Józef Nuckowski
StoryEditorDopłaty do wymiany dachu z azbestem

Dopłaty do wymiany dachu 2023 na nowych zasadach. Co się zmieniło?

13.10.2023., 17:30h
W grudniu rusza kolejny nabór wniosków o dopłaty do wymiany dachu z azbestem. W stosunku do pierwszego naboru ministerstwo rolnictwa wprowadziło kilka zmian. Jakich?

Rolnicy będą się mogli ubiegać o dopłaty do wymiany dachu

Ministerstwo rolnictwa uruchamia kolejny nabór wniosków o dopłaty do wymiany dachu z azbestem. Wnioski będzie można składać od 15 grudnia 2023 do 12 stycznia 2024 roku. ​​To kolejna edycja popularnego wśród rolników programu wymiany dachów z eternitem. W poprzedniej wnioski złożyło 47 tys. gospodarstw.

Dopłaty do wymiany dachu 2023: jakie są zmiany w nowym naborze?

Zasady drugiego naboru zostały jednak zmienione. W regulaminie programu wymian pokryć dachowych z azbestu wprowadzono korzystne dla rolników zmiany, m.in.:

  • umożliwiono wymianę pokrycia dachowego z azbestu na budynkach służących produkcji rolnej również w gminach miejskich;
  • zmniejszono liczbę załączników do wniosku;
  • wydłużono termin dla wnioskodawców na uzupełnienie wniosku lub złożenie wyjaśnień z 7 do 14 dni;
  • wprowadzono bardziej precyzyjne zawiadomienia wysyłane do wnioskodawców m.in. o potrzebie uzupełnienia wniosku lub złożenia wyjaśnień.

Ile wyniesie dopłata do wymiany dachu?

Rolnicy będą mogli uzyskać dofinansowanie do wymiany dachu w wysokości 40 zł do 1 mkw. pokrycia. Dotacja jest limitowana do 500 mkw. To oznacza, że maksymalna kwota wsparcia wyniesie 20 tys. zł.

Całkowita kwota przeznaczona na dopłaty wynosi 250 milionów zł (w poprzednim naborze było to prawie 600 mln zł). O pomoc mogą ubiegać się tylko ci rolnicy, którzy nie skorzystali z dofinansowania w I naborze.  

Dopłaty do wymiany dachu z azbestem: rolnicy nie dostali pieniędzy z naboru 2022

Wielu rolników może się zdziwić, że ministerstwo uruchamia kolejny nabór, choć z poprzedniego praktycznie nikt nie dostał jeszcze pieniędzy. Z danych udostępnionych przez ARiMR pod koniec lipca wynika, że wypłacono ok. 6 mln zaliczek, czyli 1 proc. budżetu programu. Poprosiliśmy o aktualne dane. Opublikujemy je, jak tylko otrzymamy odpowiedź. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Dopłaty do wymiany dachu z azbestem: jest zapowiedź nowego naboru, choć rolnicy nie dostali pieniędzy z poprzedniego

Przypomnijmy. W I naborze za usunięcie azbestu z dachu rolnik mógł otrzymać do 20 tys. zł. Wtedy wnioski o to wsparcie złożyło ok. 47 tys. rolników na łączną kwotę prawie 600 mln zł. 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 20:13