Dopłaty do wymiany dachu: 45 tys. rolników złożyło wnioski. Czy wszyscy dostaną pomoc?Canva/Józef Nuckowski
StoryEditorDopłaty do wymiany dachu z azbestem

Dopłaty do wymiany dachu: 45 tys. rolników złożyło wnioski. Czy wszyscy dostaną pomoc?

15.01.2024., 13:38h
Dopłaty do wymiany dachu z azbestem cieszą się ogromną popularnością. W II naborze ponad 45 tysięcy rolników złożyło wnioski na kwotę 553 mln zł. To dwa razy więcej niż zaplanowano w budżecie programu. Czy wszyscy rolnicy dostaną pomoc?

Dopłaty do wymiany dachu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem

Od 15 grudnia do 12 stycznia rolnicy mogli składać wnioski o dopłaty do wymiany dachu z azbestem. Zainteresowanie naborem było bardzo duże - zarejestrowano 45,4 tys. wniosków na kwotę 553,38 mln zł. 

To oznacza, że budżet programu został przekroczony ponad dwukrotnie, bowiem ministerstwo rolnictwa na ten nabór przeznaczyło jedynie 250 mln zł.

Dopłaty do dachów 2024​: czy wszyscy rolnicy dostaną pomoc?

Skoro budżet został przekroczony, to czy wszyscy ubiegający się o wsparcie je dostaną? Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że dołoży pieniędzy.

- Po zakończonym naborze i przeanalizowaniu całościowych danych dotyczących KPO, będzie można oszacować zapotrzebowanie na sfinansowanie wszystkich przedsięwzięć, aby objąć wsparciem jak największą liczbę rolników, których wnioski zostaną zakwalifikowane - tłumaczy ministerstwo rolnictwa.

Pozwala na to regulamin wsparcia, który mówi, że "minister może zmienić kwotę przeznaczoną na nabór wniosków w zależności od zainteresowania realizacją przedsięwzięć, publikując informację o zmienionej kwocie na stronie internetowej administrowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i zmiana ta nie wymaga zmiany Regulaminu".

Dopłaty do dachów 2024​: Jaka kolejność wsparcia?

Warto jednak pamiętać, że ministerstwo zastrzega, iż w pierwszej kolejności wsparcie przysługuje tym wnioskodawcom, których przedsięwzięcia uzyskały największą sumę punktów.

- W przypadku uzyskania takiej samej sumy punktów dla przedsięwzięć, w pierwszej kolejności wsparcie przysługuje temu wnioskodawcy, który pierwszy złożył wniosek - tłumaczy ministerstwo. 

Za co ARiMR przyznaje punkty w tym naborze wniosków?

O kolejności przysługiwania wsparcia decyduje suma uzyskanych punktów. Są przyznawane, jeśli wymianę dachu realizuje się na terenie powiatu o niekorzystnej sytuacji na rynku pracy (3 punkty). Za taki uznawany jest powiat, w którym stopa bezrobocia rejestrowego wynosi powyżej średniej wartości bezrobocia rejestrowego w kraju ogółem. Weryfikacja tego kryterium następuje na podstawie danych podanych we wniosku oraz danych GUS za poprzedni rok. Punkty (5) otrzyma także młody rolnik, który nie ukończył 41 lat.

Niespełnienie któregokolwiek z tych kryterium nie oznacza jednak wykluczenia z pomocy. W pierwszej kolejności wsparcie przysługuje tym wnioskodawcom, których przedsięwzięcia uzyskały największą sumę punktów.

Dopłaty do wymiany dachu: jaka stawka?

Rolnicy mogą uzyskać dofinansowanie do wymiany dachu w wysokości 40 zł do 1 mkw. pokrycia. Dotacja jest limitowana do 500 mkw. To oznacza, że maksymalna kwota wsparcia wyniesie 20 tys. zł.

Rolnik mógł wystąpić o przyznanie 50-procentowej zaliczki. Dach trzeba będzie jednak wymienić maksymalnie w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy z ARiMR i nie później niż do końca 2025 r. Pomoc jest wypłacana po zrealizowaniu przedsięwzięcia.

Do jakich budynków będzie można otrzymać dopłatę do wymiany dachu? O tym przeczytacie TU:

image
Dopłaty do wymiany dachu z azbestem

Dopłaty do wymiany dachu: 7 pytań i odpowiedzi o dotacje dla rolników

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 23:23