Dopłaty do wymiany dachu: jest szansa, że rolnicy nie stracą pieniędzyCanva
StoryEditorWymiana dachu z azbestem

Dopłaty do wymiany dachu: jest szansa, że rolnicy nie stracą pieniędzy

05.04.2024., 13:49h
Ministerstwo rolnictwa wydłuża okres wymiany dachu z azbestem w pierwszym i drugim naborze. Jest więc szansa, że rolnicy, którzy wystąpili o dopłaty do dachu nie stracą pieniędzy.

Rolnicy dostaną pół roku więcej na wymianę dachu z eternitem 

Dobre wiadomości dla ponad 52 tysięcy rolników, którzy złożyli wnioski o dopłaty do wymiany dachu z azbestem. Resort rolnictwa wydłuża termin realizacji przedsięwzięcia z 12 miesięcy do 18 miesięcy.

- Ograniczy to ryzyko nieotrzymania dofinansowania przyznanego na podstawie zawartej umowy i tym samym ograniczy straty finansowe rolników, którzy rozpoczęli już inwestycje, ale ze względu na warunki pogodowe nie mają możliwości, w terminie przewidzianym w przepisach rozporządzenia, wymienić pokrycia dachu - wyjaśnia ministerstwo rolnictwa w uzasadnieniu projektu nowelizacji rozporządzenia. 

Ministerstwo rolnictwa skraca termin graniczny wymiany dachu

Ministerstwo zmienia też termin graniczny wymiany dachu z 31 grudnia 2025 r. do 30 września 2025 r. W ocenie resortu skrócenie czasu pozwoli na ocenę złożonych wniosków o płatność końcową i rozliczenie środków ostatecznym odbiorcom wsparcia w terminie. Pozwoli też na zrealizowanie wskaźnika A26G określonego w załączniku do decyzji wykonawczej UE w sprawie zatwierdzenia oceny planu odbudowy i zwiększania odporności Polski.

- Dzięki temu rozwiązaniu wszyscy rolnicy, którzy zakończą swoje przedsięwzięcia w ww. terminach, będą mieli pewność, że otrzymają wsparcie na podstawie złożonych przez nich wniosków o płatność końcową - tłumaczy ministerstwo. 

Zmiany, które wprowadza ministerstwo dotyczą zarówno pierwszego, jak i drugiego naboru wniosków o dopłaty do wymiany dachu. Według ARiMR z I naboru wniosków jeszcze 7 625 rolników nie wystąpiło o płatność końcową (po zrealizowaniu przedsięwzięcia). Natomiast w II naborze złożono 45 422 wnioski, które są dopiero w trakcie rozpatrywania.

Dopłaty do wymiany dachu: jaka stawka?

Rolnicy mogli uzyskać dofinansowanie do wymiany dachu w wysokości 40 zł do 1 mkw. pokrycia. Dotacja jest limitowana do 500 mkw. To oznacza, że maksymalna kwota wsparcia wynosi 20 tys. zł.

Rolnik mógł wystąpić o przyznanie 50-procentowej zaliczki. Dach trzeba będzie jednak wymienić maksymalnie w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy z ARiMR i nie później niż do końca 2025 r. Pomoc jest wypłacana po zrealizowaniu przedsięwzięcia.

Pierwszy nabór trwał od 17 października do 15 listopada, a drugi od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. 

image
KPO – terminy się rozjeżdżają

Dotacje na silosy i wymianę dachu: przepisy tak zawiłe, że rolnicy boją się utraty pomocy

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 10:57