Dopłaty do zbóż: jest NOWY wniosek o dopłaty do pszenicy sprzedanej do 15 lipcaElewarr
StoryEditordo 31 lipca po dopłaty do pszenicy

Dopłaty do zbóż: jest NOWY wniosek o dopłaty do pszenicy sprzedanej do 15 lipca

21.07.2023., 19:59h
Rolnicy, którzy w ostatnich dniach sprzedawali pszenice lub grykę mogą jeszcze złożyć wniosek o dopłaty do pszenicy. Ale warto zwrócić uwagę, że ARiMR opracował nowy wzór wniosku. POBIERZ go i zobacz na jakie stawki dopłat możesz liczyć.

Do 31 lipca rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do pszenicy i gryki

Z 30 czerwca do 15 lipca został wydłużony termin, w którym rolnicy mogli sprzedawać pszenicę lub grykę i ubiegać się o dopłaty do tych zbóż. Z tego powodu został także wydłużony termin składania wniosków o dopłaty do pszenicy i obecnie ARiMR czeka na nie do 31 lipca 2023 roku.

Jak na razie wnioski o dopłaty do pszenicy lub gryki, które zostały sprzedane w okresie od 14 kwietnia do 15 lipca złożyło blisko 107 tys. rolników.

Kto może otrzymać dopłaty do pszenicy?

O dofinansowanie do pszenicy i gryki sprzedanej w okresie od 15 kwietnia do 15 lipca 2023 mogą ubiegać się rolnicy, którzy złożyli wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2022 rok i w nich wskazali uprawę pszenicy lub gryki.

Żeby móc otrzymać dopłaty do pszenicy należy do wniosku dołączyć fakturę VAT, jej duplikat lub fakturę VAT RR, które mają potwierdzać sprzedaż pszenicy lub gryki od 15 kwietnia do 15 lipca 2023 r. Warto także pamiętać, że nabywcą ziarna musi być podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot, w tym rolnik, kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą.

Jakie są stawki dopłat do pszenicy?

Wysokość dopłat do pszenicy jest uzależniona od terminu sprzedaży ziarna. W przypadku dopłat do gryki do ustalenia ich wysokości ważny jest region, w którym prowadzona była uprawa.

Oto jakie są stawki dopłat do pszenicy i gryki:

  • 2 200 zł do ha pszenicy, jeśli została ona sprzedana od 15 kwietnia do 14 maja 2023 r.;
  • 3 025 zł do ha pszenicy, jeśli została ona sprzedana od 15 maja a 15 lipca 2023 r.;
  • 875 zł do ha gryki dla woj. lubelskiego i podkarpackiego;
  • 805 zł do ha gryki dla woj. małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego;
  • 700 zł do ha gryki dla pozostałych województw.

Należy także pamiętać, że dopłaty do pszenicy są ograniczone do 300 ha.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o dopłat do pszenicy czy gryki?

Wniosek o dopłaty do pszenicy czy gryki sprzedanej miedzy 15 kwietnia a 15 lipca rolnicy mogą składać do 31 lipca 2023 r. w biurach powiatowych ARiMR.

Wniosek można złożyć:

  • bezpośrednio w kancelarii Biura Powiatowego,
  • przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP,
  • usługi mObywatel.
  • lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

Rolnicy muszą pamiętać, aby do wniosku dołączyć kopie faktur VAT lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż pszenicy lub gryki w okresie od dnia 15 kwietnia 2023 r. do dnia 15 lipca 2023 r. podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą.

NOWY wniosek o dopłat do pszenicy i gryki

Warto także zwrócić uwagę, że w związku z przedłużaniem terminu sprzedaży pszenicy i gryki, jak również ze względu na wydłiżenie terminu aplikowania o dopłaty, ARiMR opracowała nowy wniosek o dopłaty do pszenicy. POBIERZ potrzebne materiały:

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 19:59