StoryEditorPIENIĄDZE

Ekoschematy: TOP 5 pytań i odpowiedzi o Uproszczone systemy uprawy

19.06.2023., 11:30h
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało odpowiedź na pismo zarządu Rady Izb Rolniczych w sprawie interpretacji przepisów praktycznych. Uproszczone systemy rolne w ramach płatności do rolnictwa węglowego i zarządzenia składnikami odżywczymi.

Rolnik w roku 2023 posiał roślinę jarą bezorkowo, zebrał plon, a resztki pożniwne pozostawił na polu w całości w formie mulczu. Czy żeby otrzymać ww. płatność, należy roślinę sianą jesienią również posiać bezorkowo? W którym wniosku obszarowym należy zadeklarować siew jesienią 2023. Czy w 2023, czy przyszłym 2024.

Ponieważ wymagania standardowe dotyczą roku kalendarzowego złożenia wniosku o płatność, w opisanym wcześniej przypadku siew jesienny roślin ozimych musi zostać wykonany również bez orki w 2023 r. Natomiast zboża ozime zasiane jesienią 2023 r. zostaną uznane za główną uprawę 2024 r.

Rolnik siał jęczmień jary w 2023 r., wcześniej jęczmień ozimy jesienią 2022 r. i zastosował orkę ozimą, a wiosną jedynie bronowanie i siew, po czym pozostawił mulcz. Roślinę następczą jesienią posieje bezorkowo. Czy w takim przypadku wnioskodawca otrzyma płatność?

Tak, opisany przypadek kwalifikuje się do zapłaty.

Czy rolnik, który po zbiorze pszenicy ozimej i pozostawieniu mulczu posieje w 2023 roku bezorkowo pszenżyto ozime, to otrzyma płatność?

Rolnik zaznaczając we wniosku praktykę Uproszczone systemy uprawy deklaruje, że spełni wymogi praktyki w odniesieniu do danej działki rolnej w roku kalendarzowym. Nie wskazuje jednak uprawy, która będzie wysiewana jesienią roku, w którym składa wniosek o płatność w ramach ekoschematów, a jedynie zobowiązuje się do tego, że jeśli w roku składania wniosku będzie wysiewał oziminę, to zrobi to w systemie bezorkowym. Pszenżyto ozime z powyższego przykładu będzie deklarowane jako uprawa w plonie głównym we wniosku składanym w roku 2024.

Bezorkowy zasiew owsa i pozostawienie na polu resztek pożniwnych. Jesienią rolnik zastosuje orkę i dokona siewu pszenżyta ozimego. Czy rolnik otrzyma płatność do siewu bezorkowego owsa. Czy w przypadku siewu wiosną 2023 oraz jesienią 2023 zasiew musi być wykonany bezorkowo?

Płatność dotyczy realizacji praktyki w roku kalendarzowym, zatem nie jest płatnością do siewu, a obejmującą całość prac prowadzonych na danej działce w ciągu roku kalendarzowego. Tym samym pomimo wiosennego siewu bezorkowego, jeśli na jesieni zostanie przeprowadzona orka, wymóg w ramach praktyki nie zostanie zrealizowany.

Wiosną orka, następnie zasiew owsa. Jesienią bezorkowy zasiew pszenżyta ozimego. Czy rolnikowi należy się płatność do niniejszego ekoschematu? W którym wniosku obszarowym powinien zadeklarować siew bezorkowy pszenżyta (2023 czy 2024)?

Z uwagi na wiosenna orkę, wymóg w ramach praktyki nie zostanie zrealizowany. Podsumowując praktyka Uproszczone systemy uprawy dotyczy gruntu rolnego, co do którego rolnik zobowiązuje się w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku prowadzić uprawę z zachowaniem wymogów ekoschematu. Zatem jest to niezależne od tego czy roślina pozostająca w tym okresie na polu będzie uprawą w plonie głównym w roku składania wniosku, czy w kolejnym roku.

Oprac. M. Czubak
fot. ilustrujące/arch. TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 15:21