
Ceny bydła w skupie są rekordowe. Stawki za byki w klasie R przekraczają nawet 27,5 zł/kg w wbc, rekordy biją również ceny za jałówki i krowy. Takich stawek jeszcze nie było. Wiadomo, że to co piękne nigdy nie trwa długo i skupujący już zapowiadają obniżki w drugiej połowie czerwca. Wielu hodowców zastanawia się po jakim czasie można sprzedać bydło, które zgłosiliśmy do dopłat.
Dopłaty do bydła: jakie warunki i stawki?
Do płatności do bydła kwalifikują się sztuki, których wiek w dniu 15 maja 2025 r. nie przekracza 24 miesięcy, czyli zwierzęta urodzone najpóźniej w dniu 15 maja 2025 r.
Płatność jest przyznawana rolnikom, którzy posiadają:
- co najmniej 1 sztukę kwalifikujących się zwierząt - w przypadku województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego.
- co najmniej 3 sztuki kwalifikujących się zwierząt - w przypadku województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
Warto wspomnieć, że płatność do bydła przysługuje do maksymalnie 20 sztuk. W tym roku stawka płatności do bydła wynosi 75,53 euro/szt (ok. 322 zł przy poprzednim kursie euro).
Kiedy rolnik może sprzedać bydło zgłoszone do dopłat?
Płatność przysługuje do zwierząt posiadanych przez rolnika przez okres 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności i w odniesieniu do których:
- do dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności dokonano zgłoszenia do IRZ Plus
- najpóźniej od dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności są spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt.
Agencja potwierdza te informacje w IRZ Plus i wyjaśnia, że przemieszczanie czasowe zwierząt na wystawy, pokazy i konkursy nie wpływa na obowiązkowy okres posiadania zwierząt.
Do wniosku ponadto dołącza się Oświadczenie o zwierzętach zadeklarowanych do płatności lub o wprowadzanych zmianach.
- Oświadczenie o zwierzętach zadeklarowanych, zastępowanych i wycofywanych
- Oświadczenie o zwierzętach zadeklarowanych do płatności
- Oświadczenie o zwierzętach będących w posiadaniu małżonka rolnika
Składane jest gdy zwierzęta są w posiadaniu małżonka rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności do bydła, a małżonek ten nie ubiega się o przyznanie tej płatności. W takim przypadku do wniosku o przyznanie płatności dołącza się Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności z uwzględnieniem zwierząt, będących w posiadaniu małżonka.
- Oświadczenie o zwierzętach wycofywanych – w przypadku, gdy rolnik chce wycofać co najmniej jedno zwierzę z płatności
Oświadczenia znajdują się TUTAJ.
Dopłaty bezpośrednie: jak zastąpić bydło inną sztuką?
Hodowca musi złożyć wówczas Oświadczenie o zwierzętach zastępowanych - w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego konieczność zastąpienia zwierzęcia.
Zwierzęta objęte wnioskiem o przyznanie płatności do bydła mogą być zastępowane bez utraty prawa do uzyskania płatności, chyba że ARiMR poinformowała o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu lub zastąpienie miałoby dotyczyć zwierzęcia, wobec którego stwierdzono niezgodność w wyniku niezapowiedzianej kontroli na miejscu.
Płatności przysługują do zwierząt zastępujących, jeżeli:
- spełniają one warunki kwalifikowalności (płeć i wiek),
- nie później niż w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego konieczność zastąpienia zwierzęcia rolnik:
- objął w posiadanie zwierzęta zastępujące,
- poinformował o fakcie zastąpienia zwierzęcia zgłoszonego we wniosku kierownika biura powiatowego ARiMR, na formularzu udostępnionym przez Agencję,
- w odniesieniu do tych zwierząt do dnia poinformowania kierownika BP Agencji o fakcie zastąpienia zwierzęcia zgłoszonego we wniosku, dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych, wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,
- najpóźniej od dnia poinformowania kierownika biura powiatowego Agencji o fakcie zastąpienia zwierzęcia, spełnione zostały wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt, określone w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
W przypadku, gdy rolnik zastępuje zwierzę zadeklarowane do płatności innym zwierzęciem do wniosku o płatności bezpośrednie dołącza Oświadczenie o zwierzętach zastępowanych. W oświadczeniu podajemy Numer identyfikacyjny zwierzęcia (bydła/krowy/owcy/kozy) zadeklarowanego do wsparcia oraz Numer identyfikacyjny zwierzęcia (bydła/krowy/owcy/kozy), którym zastępuje zwierzę zadeklarowane we wniosku o przyznanie płatności i datę zastąpienia. Ważne aby zaznaczyć czy ubiegaliśmy się w stosunku do tego zwierzęcia o płatność do bydła czy krów.
Dorota Kolasińska