Rolnicy bez dopłat za dobrostan zwierząt. Jak ARiMR to tłumaczy?Canva/TPR
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Tysiące rolników bez dopłat za dobrostan zwierząt. Jak ARiMR to tłumaczy?

14.05.2024., 16:44h
ARiMR wypłaciła do tej pory niecałe 2 proc. dopłat z ekoschematu "Dobrostan zwierząt". Jak tłumaczy tak wolne tempo wypłat? Na jaką kwotę zostały wydane decyzje?

Dopłat za dobrostan zwierząt ledwie kapią. "Nawet nie wiemy, ile dostaniemy"

Od 30 kwietnia ARiMR wypłaca dopłaty w ramach ekoschematu "Dobrostan zwierząt". Ale do tej pory, przez 2 tygodnie, na konta rolników trafiło jedynie 17,6 mln zł. Budżet na płatności dobrostanowe wynosi w sumie 923 mln zł, czyli ARiMR wypłaciła na razie niecałe 2 proc. Hodowcy są tym faktem mocno zaniepokojeni, bo pilnie potrzebują pieniędzy, a nie wiedzą nawet, ile ich dostaną.

- Zaraz kończy się nabór wniosków o dopłaty za 2024 rok, a my jeszcze nie dostaliśmy pieniędzy za 2023 rok. I nawet nie wiemy, ile dostaniemy. A przez to nie możemy stwierdzić, czy ten ekoschemat nam się w ogóle opłaca - mówi nam rolnik spod Płońska. 

Tysiące rolników bez dopłat za dobrostan zwierząt. Jak ARiMR to tłumaczy?

Zwróciliśmy się więc do ARiMR z prośbą o wyjaśnia, dlaczego tempo wypłat dopłat dobrostanowych jest tak powolne. W odpowiedzi ARiMR poinformowała, że 26 kwietnia 2024 r. zostało ogłoszone rozporządzenie w sprawie stawek płatności w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt za 2023 r. i wtedy również rozpoczęto wydawanie decyzji rolnikom.

- Realizacja płatności rozpoczęła się tak szybko jak to było możliwe, czyli 30 kwietnia 2024 r. – minimalny czas potrzebny na obsługę dokumentów finansowo-księgowych, złożenie zapotrzebowania na środki i dokonania przelewu to 5 dni roboczych, pracownikom Agencji udało się ten czas skrócić do 3 dni roboczych - wyjaśnia nam ARiMR.

Agencja zaznacza, że biura powiatowe przeprowadzają wszystkie wymagane kontrole i wydają decyzje w sprawach.

- Agencja dokłada wszelkich starań, aby wszystkie wnioski były obsługiwane bez zbędnej zwłoki, a płatności były realizowane na bieżąco. Obsługa wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich jest priorytetem dla działań prowadzonych przez pracowników biur powiatowych - zapewnia ARiMR.

Agencja poinformowała ponadto, że kwota na dotychczas wydanych decyzjach w przypadku rolników, którzy we wnioskach o dopłaty zadeklarowali m.in. ekoschemat Dobrostan zwierząt, opiewa na 173 mln zł.

Do kiedy ARiMR ma czas na wypłatę dopłat bezpośrednich?

Zgodnie z ustawą o Planie Strategicznym termin na wydanie decyzji upływa 31 maja 2024 r, a termin realizacji płatności upływa w dniu 30 czerwca 2024 r. Ale kierownictwo resortu rolnictwa wielokrotnie zapewniało, że przyspieszy wypłaty. 

Dobrostan zwierząt: jakie stawki ekoschematów dla świń i bydła?

W przypadku płatności dobrostanowej w odniesieniu do świń i bydła wartość jednego punktu wynosi 104,00 zł.

image
Stawki płatności dobrostanowej w odniesieniu do świń i bydła
FOTO: MRiRW

Stawki płatności dobrostanowej dla świń i bydła - pobierz plik (0,29 MB)

Dobrostan zwierząt: jakie stawki ekoschematów dla pozostałych gatunków zwierząt?

W opublikowanym przez resort rolnictwa rozporządzeniu znalazły się następujące stawki płatności do owiec, kóz, koni, kurcząt, indyków i brojlerów w ramach tego ekoschematu:

image
Stawki płatności dobrostanowej w odniesieniu do pozostałych gatunków zwierząt
FOTO: MRiRW

Stawki ekoschematów dla dobrostanowej dla pozostałych gatunków zwierząt - pobierz plik (0,18 MB)

Degresywność płatności dobrostanowej​​

Płatności w obrębie danej grupy technologicznej zwierząt (np. lochy, tuczniki, krowy mleczne, krowy mamki, owce) są przyznawane z zastosowaniem poniższych progów degresywności:

  • do 100 DJP - 100% płatności,
  • powyżej 100 DJP do 150 DJP - 75% płatności,
  • powyżej 150 DJP - brak płatności.

W ramach kampanii 2023 r. degresywność płatności dobrostanowej nie dotyczy płatności do zwierząt utrzymywanych w systemie rolnictwa ekologicznego, jeżeli rolnik ubiega się o te płatności na uproszczonych zasadach.

Jak informuje ministerstwo rolnictwa, budżet na płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt za 2023 r. wynosi ponad 199 mln euro, tj. 923 mln zł.

image
Jak dostać więcej dopłat?

Ekoschematy 2024: jakie stawki, co łączyć? PORADNIK

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 03:40