Rolnicy żądają, aby ARiMR informowała ich o planowanych kontrolach. Co na to Agencja?Canva
StoryEditorARiMR

Rolnicy żądają, aby ARiMR informowała ich o planowanych kontrolach. Co na to Agencja?

19.12.2023., 12:30h
ARiMR odpowiada na wniosek KRIR o wcześniejsze informowanie rolników o tym, że w ich gospodarstwach będą przeprowadzane kontrole. Czy rolnicy dostaną więcej czasu na przygotowanie się do inspekcji?

Apel KRIR do ARiMR

W drugiej połowie listopada br. Krajowa Rada Izb Rolniczych na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej wystosowała pismo do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z prośbą o informowanie rolników o tym, że w ich gospodarstwach będzie kontrola już w chwili, gdy taka wiadomość trafi do Centrali. Rolnicy wskazywali wówczas, że wielu z nich dowiaduje się o planowanej kontroli zaledwie 2 dni przed nią, kiedy ma już poczynione plany zawodowe, o czym pisaliśmy w artykule pt. „ARiMR ma wcześniej informować o kontrolach w gospodarstwie — stanowcze żądanie rolników”.

ARiMR odpowiada rolnikom ws. kontroli gospodarstw

Wielkopolska Izba Rolnicza opublikowała odpowiedź Agencji dotyczącą apelu KRIR. Jak wynika z treści pisma, wbrew wcześniejszym założeniom członków izb, zmiana przepisów przeprowadzenia kontroli gospodarstw nie leży w zakresie kompetencji prezes ARIMR, Haliny Szymańskiej, a zależy od ustanowionego prawa.

Co mówią przepisy o informowaniu rolnika o kontroli w gospodarstwie?

Jak podaje WIR, Agencja powołała się na przepisy prawa wynikające z ustawy o Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, z którego wynika, że kontrola może być zapowiedziana, ale nie musi, jeżeli jej cel „koliduje ze skutecznością”. Zapowiedź kontroli powinna nastąpić w terminie do 14 dni przed jej przeprowadzeniem, jednak w przypadku gdy inspekcja dotyczy zwierząt, zapowiedź nie powinna nastąpić później niż 48 godz. przed.

Od czego zależy termin, w którym ARiMR informuje rolnika o kontroli?

WIR informuje, że kontrola, którą ma przeprowadzić ARiMR, jest zapowiadana w zależności od tego, jaki będzie jej zakres i zagrożenie spełnienia celu. Rolnik może spodziewać się zapowiedzi inspekcji zawsze, gdy jego obecność w trakcie jej przeprowadzania będzie nie zbędna, czyli wymagana będzie weryfikacja:

  • prowadzonej dokumentacji,
  • posiadanych maszyn,
  • realizacji szczegółowych wymogów np. ekoschematów.

ARiMR nie są obojętne plany rolnika

Agencja zaznacza, że umawiając się z rolnikami na kontrole, ma na względzie specyfikę ich pracy i stara się dostosować termin tak, by był on odpowiedni dla obu stron. Gospodarz może również za pośrednictwem stosownego wniosku, wystąpić o umożliwienie uczestnictwa w czynnościach kontrolnych osobie trzeciej. ARiMR podkreśla jednak, że ma prawo do przeprowadzenia kontroli samodzielnie, nawet jeśli wcześniej rolnik został o niej poinformowany. Informacja jest przekazywana telefonicznie lub osobiście i jest to odnotowywane w raporcie z kontroli. Jak podkreśla Agencja, obecnie coraz więcej gospodarzy dostaje informację o inspekcji ze względu na zmieniające się przepisy prawa i pojawienie się nowego rodzaju płatności. Jak wynika z powyższych informacji, zmian w prawie dotyczącym kontroli w gospodarstwach rolnych nie będzie.

image
Lista pilnych zadań dla ministra

Czego rolnicy oczekują od nowego ministra rolnictwa? [WIDEO]

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: WIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 13:38