Rolnicy żądają dopłat do kukurydzy na kiszonkęJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty do kiszonki

Rolnicy żądają dopłat do kukurydzy na kiszonkę

27.03.2024., 10:00h
Rolnicy produkujący kukurydzę na kiszonkę, nie zostali uwzględnieni w ramach naboru wniosków o wypłatę dopłat do kukurydzy. Teraz domagają się korekty, a KRIR w ich imieniu wystąpił o jej wprowadzenie do MRiRW.

Gdzie są dopłaty do kukurydzy na kiszonkę?

Rolnicy chcą dopłat do kukurydzy na kiszonkę. Oferowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rekompensaty są dedykowane wyłącznie tym producentom rolnym, którzy zebrali ziarno kukurydzy.

Już w lutym br. do biura Krajowej Rady Izb Rolniczych wpływały wnioski w sprawie dopłacenia do upraw kukurydzy również rolnikom, którzy uprawiali ją na kiszonkę.

Apele skierowały izby rolnicze z Dolnego Śląska i Wielkopolski, o czym więcej pisaliśmy w artykule: „Czy dopłaty do kukurydzy obejmą też kukurydzę na kiszonkę?”.

KRIR wystąpił do MRIR o dopłaty do kukurydzy na kiszonkę

W ostatnim czasie Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjęcie działań mających na celu rozważenie możliwości rozszerzenia zakresu dofinansowania dopłat do kukurydzy dla rolników będących w dwóch sytuacjach.

Jako pierwszych wskazano tych producentów kukurydzy, którzy we wniosku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wystąpili o przyznanie płatności obszarowej do kukurydzy na kiszonkę, jednak uzyskali i sprzedali ziarno. A jako drugich, rolników produkujących kukurydzę na kiszonkę, której utrzymanie jest kosztowne.

image
Uprawa

Jaki wpływ na ostateczną wilgotność ziarna kukurydzy ma gęstość siewu?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: KRIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. maj 2024 15:15