Czy dopłaty do kukurydzy obejmą też kukurydzę na kiszonkę?Marek Kalinowski
StoryEditorDopłaty do kukurydzy 2024

Czy dopłaty do kukurydzy obejmą też kukurydzę na kiszonkę?

21.02.2024., 11:10h
Producenci mleka i bydła czują się poszkodowani. Ich zdaniem dopłaty do kukurydzy powinny objąć także kukurydzę kiszonkową. Apelują więc za pośrednictwem izb rolniczych o przyznanie wsparcia.

 

Już niebawem powinien ruszyć nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. Wciąż nie znamy terminu rozpoczęcia naboru, ale z informacji przekazanej przez ministerstwo rolnictwa wynika, że przyjmowanie wniosków ma się skończyć do 29 lutego 2024 r.

Czy dopłaty do kukurydzy obejmą też kukurydzę na kiszonkę? 

Dopłaty mają być przyznawane tylko do kukurydzy zebranej na ziarno. Ale hodowcy bydła i producenci mleka, którzy uprawiają odmiany kiszonkowe, czują się poszkodowani. Bo ich też nie ominęły problemy, jak choćby susza.

Dolnośląska Izba Rolnicza apeluje więc o uwzględnienie w ramach planowanego naboru dopłat także do kukurydzy na kiszonkę.

- Nie znajduje uzasadnienia, w naszej ocenie, dla przyznawania dopłat tylko do kukurydzy na ziarno. Mamy świadomość tego, że pomoc jest przyznawana w związku z tym, że rolnicy w zeszłym roku nie zebrali całej zasianej kukurydzy. Tyle tylko, że ta sytuacja nie ominęła też upraw kukurydzy na kiszonkę lub ze względów atmosferycznych kukurydza ta nie nadawała się do wykorzystania jej jako paszy - tłumaczy w apelu do Krajowej rady Izb Rolniczych DIR.

Dopłaty do kukurydzy na kiszonkę potrzebne producentom mleka i bydła

DIR zaznacza, że wnioskowana zmiana jest istotna zwłaszcza dla gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła mlecznego i mięsnego, szczególnie tych prowadzących produkcję na terenach górskich i podgórskich, gdzie hodowla jest głównym źródłem utrzymania.

- Choć nie dotyczy to tylko tych obszarów, ponieważ bardzo niska cena mleka i żywca w skupie, a także bardzo wysokie koszty produkcji powodują ciągłe balansowanie hodowców na granicy opłacalności. Dlatego każde środki, w tym z dopłat do kukurydzy na kiszonkę, stają się istotnym elementem budżetu gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła - czytamy we wniosku.

Izba zaznacza, że kukurydza na kiszonkę to podstawowa pasza objętościowa i energetyczna w żywieniu bydła. Powierzchnia upraw paszowych, w tym uprawa kukurydzy na kiszonkę musi zabezpieczać bazę paszową gospodarstwa na cały rok.

- Rolnicy muszą więc część areału przeznaczać pod uprawę kukurydzy na kiszonkę, gdzie koszt uprawy kukurydzy jest bardzo wysoki - tłumaczy DIR.

Więcej na temat dopłat do kukurydzy i warunków pomocy przeczytasz w artykule: Dopłaty do kukurydzy 2024: wnioski tylko papierowe i bez faktur

image
Dopłaty do kukurydzy 2024

Dopłaty do kukurydzy 2024: dlaczego część rolników dostanie 1000 zł/ha, a inni 500 zł?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. maj 2024 12:33