dopłaty do dobrostanuCanva
StoryEditorDobrostan zwierząt

Skupy zawiniły, ale to rolnicy nie dostaną dopłat do dobrostanu! Dlaczego?

20.06.2024., 10:07h
Część rolników ubiegających się o dopłaty do dobrostanu zwierząt nie dostanie pieniędzy z powodu zaniedbań podmiotów skupujących zwierzęta. Kogo to dotyczy?

Rolnicy bez dopłat za dobrostan. Jest apel do ministra

Zbliża się 30 czerwca, czyli termin do którego ARiMR powinna wypłacić rolnikom dopłaty bezpośrednie za 2023 rok. Niestety, wielu hodowców, którzy ubiegali się o płatności w ramach ekoschematu "Dobrostan zwierząt" do dziś nie otrzymało pieniędzy. A części z nich ARiMR w ogóle odmówiła wypłaty. Dlaczego? Bo skupy nie dopełniły swoich obowiązków.

- Rolnicy, którzy spełnili warunki programu i utrzymywali zwierzęta na powiększonej powierzchni, ponieśli koszty na dostosowanie do wymogów nie otrzymali płatności z powodu zaniedbań podmiotów skupujących zwierzęta. Podmioty skupujące zwierzęta pochodzące z programu przemieszczały je do innych siedzib stad pomimo posiadanej wiedzy o pochodzeniu tych zwierząt. Przemieszczenie zwierząt bez wcześniejszego poinformowania rolników o tym fakcie skutkuje odmową wypłaty płatności - tłumaczy Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, która w tej sprawie interweniuje w ministerstwie rolnictwa.

Rolnicy unikną kary?

Samorząd rolniczy apeluje o zmianę przepisów ekoschematu dobrostan zwierząt i o jak najszybsze uproszczenie wymogów. Chodzi o to, by z zapisów wykreślić warunki, które są niezależne i nieprzewidywalne przez rolnika wnioskującego o pomoc. Izba nalega także, by w opisanym powyżej przypadku potraktować rolników łagodnie i wypłacić im dopłaty w pełnej wysokości.

image
Dobrostan zwierząt

Ruszają obowiązkowe szkolenia dla rolników z dobrostanu zwierząt

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 21:43