StoryEditorWiadomości rolnicze

Dopłaty do wymiany dachu z azbestem: co zrobi ARiMR, jeśli rolnik nie uzupełni dokumentów w terminie?

14.12.2022., 09:12h
Część rolników ubiegających się o dopłaty do wymiany dachu z azbestem musi uzupełnić wnioski. Problem w tym, że na platformie PUE nie da się złożyć korekty. Co zrobi ARiMR, jeśli rolnik nie uzupełni dokumentów w terminie?

Od 17 października do 15 listopada rolnicy mogli składać wnioski na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest. Działanie to cieszyło się największą popularnością spośród wszystkich uruchomionych naborów w ramach KPO. Złożonych zostało 47 tys. wniosków na łączną kwotę 588 mln zł.

ARiMR wzywa rolników do uzupełnienia wniosków, ale są problemy z aplikacją PUE

Rolnicy mieli otrzymać decyzję umowy z ARiMR w ciągu miesiąca. Ale okazuje się, że ARiMR wzywa rolników do uzupełnienia wniosków. Tych uzupełnień należy dokonać w ciągu 7 dni od otrzymania wiadomości na platformie PUE. I tu pojawia się problem, bo... nie ma możliwości dokonania korekty wniosku. W tej chwili w PUE istnieją jedynie dwie opcje: podglądu oraz wycofania wniosku.

Samorząd rolniczy apeluje o poprawienie aplikacji lub wydłużenie terminu

O natychmiastowe wdrożenie działań modernizacyjnych, które umożliwią rolnikom dokonanie wskazanych uzupełnień i złożenia korekty wniosku zaapelowała Wielkopolska Izba Rolnicza.

- W sytuacji, gdy nie uda się wdrożyć działań naprawczych wielkopolski samorząd rolniczy proponuje wydłużenie powyższego terminu do czasu prawidłowego działania Platformy Usług Elektronicznych - wyjaśnia WIR.

ARiMR: brak możliwości uzupełnienia wniosku potraktujemy w kontekście siły wyższej

W odpowiedzi na problemy z działaniem aplikacji PUE, Agencja poinformowała, że pracuje nad przywrócenie pełnej funkcjonalności aplikacji. Ale zdaje sobie sprawę, że problemy techniczne mogą spowodować, że minie termin wyznaczony na złożenie uzupełnień. W związku z tym ARiMR zapewnia, że gdy zostanie przywrócona pełna funkcjonalność aplikacji, Agencja będzie rozpatrywała indywidualnie każdy przypadek, w którym nie było możliwości złożenia uzupełnień.

- Jeśli rozstrzygnięcie okaże się pozytywne, dokumentacja złożona po terminie będzie podlegała ocenie na etapie weryfikacji złożonego wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Błędy aplikacji, a tym samym brak możliwości dokonywania uzupełnień, będą rozpatrywane przez Agencję w kontekście siły wyższej lub wyjątkowych okoliczności - zapewnia ARiMR.

Wymiana dachu z azbestem: są problemy ze zgłoszeniami ze starostw powiatowych

Kolejnym problemem jest uzyskanie z archiwów starostw powiatowych zgłoszeń planowanych wymian pokryć dachowych, których dokonano dwa lub trzy lata temu.

 - Uzyskanie tych dokumentów bywa bardzo czasochłonne i wnioskodawcy mogą nie uzyskać wymaganej w wezwaniu dokumentacji w terminie 7 dni od otrzymania wiadomości. Ma to szczególne znaczenia w przypadku tylko jednokrotnego wezwania do uzupełnień – wyjaśnia WIR.

Przypomnijmy, że rolnicy ubiegający się o dopłaty do wymiany dachu z azbestem już raz mieli problemy z system ARiMR. Ostatniego dnia naboru system przestał działać i przez kilka godzin nie było możliwości wysłania dokumentów. 

Kiedy rolnicy dostaną pieniądze na wymianę dachu z azbestem?

Tuż po zakończeniu naboru, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wyjaśnił, że rolnicy otrzymają pomoc w 2023 roku wiosną lub latem.

- Rolnicy dostaną pieniądze "na sezon letni, który sprzyja wymianom pokryć dachowych" – mówił minister Kowalczyk.

Miejmy nadzieję, że problemy z aplikacją PUE nie opóźnią wypłaty dopłat.

Kamila Szałaj, fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. luty 2024 14:15