1 miliard złotych więcej na dotacje na Rozwój małych gospodarstw. Kto dostanie pieniądze?Canva/pixabay
StoryEditorRozwój małych gospodarstw

1 miliard złotych więcej na dotacje na Rozwój małych gospodarstw. Kto dostanie pieniądze?

16.04.2024., 10:18h
Będzie więcej pieniędzy na "Rozwój małych gospodarstw". Rząd zwiększa budżet o 1 mld zł. Do kogo trafią te pieniądze?

Więcej rolników dostanie pieniądze na "Rozwój małych gospodarstw". Od 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy Regulamin naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji I.10.5 Rozwój małych gospodarstw. Dokument ten zawiera istotną zmianę -  pula środków została zwiększona o ponad 1 mld zł. 

- Dotychczasowy limit funduszy, czyli 468 000 000 zł, został zwiększony do 1 475 661 600 zł - tłumaczy Agencja.

Rozwój małych gospodarstw: 1 mld zł więcej dla 11 tysięcy rolników 

Pieniądze te trafią do 11 tysięcy rolników, którzy ubiegali się o wsparcie między 29 września a 24 listopada 2023 r. Najwięcej zainteresowanych tą formą pomocy jest w województwach mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim.

- Wszyscy rolnicy, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone, otrzymają wsparcie - tłumaczy ARiMR. 

Rozwój małych gospodarstw: kto i na co może otrzymać pieniędze?

Dofinansowanie przeznaczone jest dla prowadzących mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa rolników. Powierzchnia posiadanego przez nich gospodarstwa nie może przekroczyć 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym musi wynosić poniżej 25 tys. euro. Od ubiegających się o to wsparcie wymaga się również wykazania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych, który wynosi co najmniej 5 tys. zł. Trzeba też przedłożyć biznesplan z koncepcją zmian służących zwiększeniu orientacji rynkowej gospodarstwa.

Pomoc wynosi standardowo 100 tys. zł, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. zł. Płatność ma formę ryczałtu i będzie realizowana w dwóch ratach. Najpierw otrzymuje się 80 proc. kwoty, a później resztę, czyli 20 proc. Co istotne, pomoc ta w okresie realizacji Planu Strategicznego może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo.

W ramach tej interwencji wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Co za tym idzie, dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 10:44