StoryEditorWiadomości rolnicze

Agro Aplikacje – spółka ARiMR, na którą pójdzie 55 mln złotych

07.01.2023., 18:01h
ARiMR utworzyła specjalną spółkę Agro Aplikacje Sp. z o.o.. Tylko w 2023 roku Agencja zaplanowała przekazać tej firmie aż 55 mln złotych. Na co będą przeznaczone te pieniądze i za co ma odpowiadać spółka?

Agro Aplikacje ma obsługiwać ARiMR w zakresie IT

W ostatnim kwartale 2022 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) utworzyła spółkę Agro Aplikacje. Po co ARiMR spółka prawa handlowego?

Agro Aplikacje mają obsługiwać ARiMR w zakresie IT i pozwolić Agencji uniezależnić się od podmiotów zewnętrznych, czyli ma utrzymywać i rozwijać systemy informatyczne zbudowane dotychczas przez ARiMR lub dla Agencji przez firmy zewnętrzne. Co więcej, nowa spółka ARiMR ma także samodzielnie tworzyć oprogramowanie na potrzeby Agencji.

„Planuje się bowiem, że stopniowo ten wyspecjalizowany podmiot nie tylko zajmowałby się rozwojem i utrzymaniem systemów zbudowanych dotychczas przez Agencję, ale także sam wytwarzał niezbędne oprogramowanie na potrzeby Agencji oraz przejmował rozwój i utrzymanie systemów zbudowanych przez dostawców zewnętrznych. Docelowo zatem większość aplikacji dedykowanych dla Agencji miałaby być wytwarzana przez ten wyspecjalizowany podmiot” – czytamy w uzasadnieniu ustawy

Ile pieniędzy ARiMR przeznaczy na rzecz Agro Aplikacje Sp. z o.o.?

 – Spółka ma docelowo zatrudniać 300 osób, przede wszystkim informatyków, a ostateczny koszt jej utworzenia to kilkaset milionów złotych. Ile środków w budżecie państwa (rezerwie celowej) lub w planach finansowych instytucji państwowych przewidziano na potrzeby działalności spółki celowej ARiMR w 2023 roku? – dopytują się w interpelacji poselskiej Dorota Niedziel, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Z odpowiedzi Ryszard Bartosik, wiceministra rolnictwa podał, że od 17 października, kiedy to powstała spółka, do 29 grudnia 2022 roku na jej koszty utworzenia poszło już ponad 50 tys. zł. W tej sumie lwa część to wydatki na podatek od czynności cywilno-prawnych, ale kilkaset złotych wydano także na zakup pieczątek.

– W ramach projektu planu finansowego ARiMR na 2023 r., na realizację usługi świadczenia kompleksowej obsługi informatycznej dla ARiMR przez Spółkę Agro Aplikacje Sp. z o. o. – Agencja zaplanowała wydatki w kwocie 55 mln zł – wyjaśnia Ryszard Bartosik.

Owe 55 mln złotych jest podzielonych na dwie części:

  • 29 mln zł dotyczą utrzymania systemów informatycznych ARiMR,
  • 26 mln zł to limit wydatków na realizację ewentualnych zmian w zakresie użytkowanych przez Agencję systemów informatycznych, których wdrożenie uzależnione jest m.in. od zmian legislacyjnych i/lub zaleceń audytorów.

Jednak w 2023 roku ARiMR nie będzie polegać jedynie na swojej firmie. Łącznie Agencja na ten rok zaplanowała wydać niema 170 mln złotych na zapewnienie zewnętrznych usług utrzymania  systemów informatycznych ARiMR. Z tej kwoty tylko wcześniej wspomniane 29 mln zł będzie przeznaczone dla spółki Agro Aplikacje. 

Skąd Agencja weźmie informatyków do Agro Aplikacji?

ARiMR i rząd zdają sobie sprawę, że aby spółka Agro Aplikacji spełniała odpowiednio swoje zadania, konieczne jest zbudowanie wykwalifikowanego zespołu realizującego powyższe zadania. A to nie jest takie proste na obecnym rynku pracy. Zbudowanie wykwalifikowanego zespołu, który sprosta wszystkim zadaniom w zakresie obsługi IT Agencji, wymaga przede wszystkim zapewnienia odpowiedniej wysokości wynagrodzeń. Tymczasem zasady wynagradzania pracowników Agencji są ustalane według standardów obowiązujących w administracji państwowej, a nie stawek rynkowych, co jest widoczne zwłaszcza w obszarze IT. Dlatego też pomysł stworzenia oddzielnej spółki.

ARiMR czeka jeszcze jedna zmiana w zakresie IT, od stycznia 2022 r. wydziały w Warszawie i Lublinie Departamentu Informatyki ARiMR zostały połączone ze sobą odpowiednio:

  • WTO (Wydział Tworzenia Oprogramowania, w tym wydziale zatrudnione są osoby z Warszawy i Lublina, bez podziału na lokalizacje),
  • WAiW (Wydział Analiz i Weryfikacji w tym wydziale zatrudnione są osoby z Warszawy i Lublina, bez podziału na lokalizacje).

Jednocześnie zadania realizowane przez WTO oraz WAiW będzie przejmowała spółkę Agro Aplikacje.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 20:05