Dopłaty do wymiany dachów z azbestemJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty do wymiany dachów

Dopłaty do wymiany dachów. Do kiedy można złożyć wniosek w ARiMR?

10.01.2024., 17:30h
To ostatnie dni na złożenie wniosków o wypłatę wsparcia na wymianę pokryć dachowych z azbestu w gospodarstwach rolnych. Ile wniosków złożyli rolnicy od początku trwania naboru?

Jak wynika z informacji podanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w trwającym od 15 grudnia 2023 r. naborze wniosków na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest w gospodarstwach rolnych, zostało złożonych 23,5 tys. wniosków opiewających na łączną kwotę 293 mln zł. Środki zostaną wypłacone z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach II naboru.

Kto może ubiegać się o dopłaty na wymianę dachu z azbestem?

O wypłatę wsparcia na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest mogą się ubiegać osoby, które są:

  • ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
  • beneficjentami płatności bezpośrednich.

Ponadto osoby te powinny mieć nadany numer w ewidencji producentów rolnych i być właścicielami lub współwłaścicielami budynku, na którym planowana jest wymiana pokrycia dachowego. Co ciekawe, o wypłatę wsparcia w ramach II naboru mogą ubiegać się również rolnicy, którzy otrzymali ją w ramach naboru prowadzonego od 17 października do 15 listopada 2022 r.

Ile wynosi stawka pomocy na wymianę dachu z azbestem?

Kwota wsparcia wypłacana do wymiany pokryć dachowych zawierających azbest, podobnie jak w poprzednim naborze, wynosi 40 zł/m2, a maksymalna powierzchnia dachu objęta dofinansowaniem to 500 m2

Czym różni się obecny nabór od ubiegłorocznego?

W tegorocznym naborze inwestycje objęte wsparciem będą mogły być realizowane także na terenach gmin miejskich, co było wcześniej niemożliwe. Ponadto ułatwieniem ma być:

  • zniesienie obowiązku dołączenia do dokumentów kopii zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych, zezwoleń oraz decyzji.

Zamiast tego wnioskodawca będzie musiał oświadczyć, że dopełni niezbędnych formalności związanych z realizowaną inwestycją we właściwym miejscowo starostwie powiatowym.

Do kiedy można składać wnioski o wypłatę wsparcia na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest?

Wnioski o wypłatę wsparcia na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest można składać tylko do 12 stycznia 2024 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Istnieje również możliwość ubiegania się o 50-procentową zaliczkę.

image
Przepaść w dopłatach dla polskich i niemieckich rolników

Jakie dopłaty bezpośrednie dostaje polski, a jakie niemiecki rolnik? Różnica powala

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: ARiMR, MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 21:36