Dopłaty do wymiany dachu: rolnicy dostali dodatkowe 6 miesięcyDopłaty do wymiany dachu: rolnicy dostali dodatkowe 6 miesięcy
StoryEditorWymiana dachu z azbestem

Dopłaty do wymiany dachu: rolnicy dostali dodatkowe 6 miesięcy

09.05.2024., 13:22h
Ministerstwo rolnictwa daje rolnikom dodatkowe 6 miesięcy na wymianę dachu z azbestem. Jest więc szansa, że rolnicy, którym opóźnia się wymiana dachu nie stracą dotacji.

Rolnicy mają pół roku więcej na wymianę dachu z eternitem 

Dobre wiadomości dla ponad 52 tysięcy rolników, którzy złożyli wnioski o dopłaty do wymiany dachu z azbestem. Resort rolnictwa wydłuża termin realizacji przedsięwzięcia z 12 miesięcy do 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy z ARiMR.

- Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest – w ramach wsparcia z inwestycji A1.4.1 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Oznacza to, że termin na zrealizowanie tego przedsięwzięcia i złożenie wniosku o płatność końcową upływa po 18 miesiącach od dnia zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem - tłumaczy w dzisiejszym komunikacie ministerstwo rolnictwa i dodaje, że stosowne przepisy zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Wymiana dachu najpóźniej do 30 września 2025

Ministerstwo zmienia też termin graniczny wymiany dachu z 31 grudnia 2025 r. do 30 września 2025 r.

- Ostatecznym terminem na wymianę pokryć dachowych z azbestu będzie 30 września 2025 r. Umożliwi to właściwe rozliczenie tej części inwestycji A1.4.1 zgodnie z terminem określonym w KPO - tłumaczy resort. W uzasadnieniu do rozporządzenia zaznaczono, że skrócenie czasu pozwoli na ocenę złożonych wniosków o płatność końcową i rozliczenie środków ostatecznym odbiorcom wsparcia w terminie. 

- Dzięki temu rozwiązaniu wszyscy rolnicy, którzy zakończą swoje przedsięwzięcia w ww. terminach, będą mieli pewność, że otrzymają wsparcie na podstawie złożonych przez nich wniosków o płatność końcową - czytamy w uzasadnieniu.. 

Zmiany, które wprowadza ministerstwo dotyczą zarówno pierwszego, jak i drugiego naboru wniosków o dopłaty do wymiany dachu. Według ARiMR z I naboru wniosków jeszcze 7 625 rolników nie wystąpiło o płatność końcową (po zrealizowaniu przedsięwzięcia). Natomiast w II naborze złożono 45 422 wnioski, które są dopiero w trakcie rozpatrywania.

Zmiany terminów nie będą wymagały konieczności składania aneksów do zawartych już umów.

Dopłaty do wymiany dachu: jaka stawka?

Rolnicy mogli uzyskać dofinansowanie do wymiany dachu w wysokości 40 zł do 1 mkw. pokrycia. Dotacja jest limitowana do 500 mkw. To oznacza, że maksymalna kwota wsparcia wynosi 20 tys. zł.

Rolnik mógł wystąpić o przyznanie 50-procentowej zaliczki. Dach trzeba będzie jednak wymienić maksymalnie w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy z ARiMR i nie później niż do końca 2025 r. Pomoc jest wypłacana po zrealizowaniu przedsięwzięcia.

Pierwszy nabór trwał od 17 października do 15 listopada, a drugi od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. 

image
KPO – terminy się rozjeżdżają

Dotacje na silosy i wymianę dachu: przepisy tak zawiłe, że rolnicy boją się utraty pomocy

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 22:59