Dotacje dla producentów owoców i warzyw. Na co i jakie pieniądze można dostać?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDotacje

Dotacje dla producentów owoców i warzyw. Na co i jakie pieniądze można dostać?

07.06.2024., 10:30h
Ruszył nabór wniosków o przyznanie dotacji dla producentów owoców i warzyw. Do kiedy można składać dokumenty?

20 czerwca br. rusza nabór wniosków o dofinansowanie na realizację działań zapisanych przez organizacje producentów owoców i warzyw w ich programach operacyjnych.

Którzy producenci owoców i warzyw mogą ubiegać się o dopłaty?

O wypłatę wsparcia mogą się ubiegać organizacje producentów owoców i warzyw uznane przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw mające status uznania nadany przez prezesa ARiMR.

Na realizację jakich działań wypłacane jest wsparcie dla producentów owoców i warzyw?

Wsparcie wypłacane organizacjom producentów owoców i warzyw będzie realizowane w ramach budżetu Planu strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Pieniądze będzie można otrzymać na realizację działań zapisanych w programie operacyjnym w zakresie następujących interwencji:

  • I.7.1 – Poprawa infrastruktury służącej do planowania i organizacji produkcji, dostosowania produkcji do popytu w odniesieniu do jakości i ilości, optymalizacji kosztów produkcji i zwrotu z inwestycji oraz stabilizacji cen producentów owoców i warzyw,
  • I.7.2 – Poprawa wyposażenia technicznego wykorzystywanego do koncentracji dostaw i umieszczania produktów na rynku owoców i warzyw,
  • I.7.3 – Działania informacyjne, promocyjne i marketingowe w odniesieniu do produktów, marek i znaków towarowych organizacji producentów owoców i warzyw,
  • I.7.4 – Wycofanie z rynku owoców i warzyw,
  • I.7.5 – Działania na rzecz ochrony środowiska oraz łagodzenia zmian klimatu,
  • I.7.6 – Badania i rozwój.

W jakiej formie będzie wypłacana pomoc?

Pomoc dla producentów owoców i warzyw będzie wypłacana w formie refundacji 50% wydatków poniesionych z funduszu operacyjnego na działania zatwierdzone w programie operacyjnym i będzie równa kwocie wypłaconych przez organizację lub związek składek na fundusz operacyjny.

Kwota dofinansowania nie będzie mogła przekroczyć:

  • 4,1% wartości produktów sprzedanych (WPS) przez organizację producentów w okresie odniesienia lub 4,6% pod warunkiem wykorzystania nadwyżki 0,5% WPS na zapobieganie sytuacjom kryzysowym i zarządzanie ryzykiem, promocję i marketing, ochronę środowiska naturalnego lub badania i rozwój,
  • 4,5% wartości produktów sprzedanych (WPS) przez zrzeszenie organizacji producentów w okresie odniesienia lub 5% pod warunkiem wykorzystania nadwyżki 0,5% WPS na zapobieganie sytuacjom kryzysowym i zarządzanie ryzykiem, promocję i marketing, ochronę środowiska naturalnego lub badania i rozwój.

Kiedy skończy się nabór?

Nabór wniosków będzie się odbywał za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Rozpocznie się 20 czerwca, a zakończyć 22 lipca 2024 r.

Szczegóły na temat naboru są dostępne TUTAJ.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: ARiMR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 17:00