StoryEditorWiadomości rolnicze

Jakie dopłaty bezpośrednie dostaną polscy rolnicy, a jakie farmerzy z Niemiec i Danii?

15.01.2023., 18:01h
Część polityków twierdzi, że polscy rolnicy otrzymają dopłaty bezpośrednie wyższe niż średnia unijna. Porównaliśmy więc wysokość płatności w 9 państwach UE. Niestety, to zestawienie nie wygląda dobrze dla polskich rolników. Okazuje się, że dopłaty dla młodych rolników będą o niemal 100% wyższe s Czechach. A średnio niemieckie gospodarstwo otrzyma 6,5 razy więcej dopłat bezpośrednich niż polski rolnik.

Kwestia wyrównania dopłat bezpośrednich polskim rolnikom do stawek, jakie otrzymują rolnicy w krajach zachodnich, jest przedmiotem licznych sporów politycznych. Opierając się na zatwierdzonych przez Komisję Europejską krajowych planach strategicznych, porównaliśmy, jak w stosunku do innych krajów wspierani będą w najbliższych 5 latach polscy rolnicy. Z prostego porównania wynika, iż podstawowe wsparcie będzie nadal dużo niższe niż np. w Danii, Niderlandach i w Niemczech, ale nie tylko.

Podstawowe wsparcie dochodów zastąpi jednolitą płatność obszarową. W Polsce wyniesie 115 euro/ha

Jak wynika ze stawek podanych w Krajowym Planie Strategicznym, nasi rolnicy w nowym okresie programowania, tj. w latach 2023–2027, będą otrzymywać średnio około 115 euro na hektar podstawowego wsparcia dochodów (PWD), które zastąpiło jednolitą płatność obszarową. Jest to stawka dużo niższa od tej, jaką otrzymają farmerzy np. w Danii, Austrii czy Niderlandach, gdzie wynosi ona odpowiednio: około 243, 208 oraz 193 euro/ha.

Daleko nam też do poziomu PWD w Niemczech, do którego brakuje nam 36 euro/ha, oraz PWD w Irlandii, które jest wyższe o ponad 45 euro/ha...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 15:57