Premia dla młodego rolnika: ponad 20% więcej na inwestycjeAnna Bizon/Envatoelements
StoryEditorDotacje dla rolnika

Premia dla młodego rolnika: ponad 20% więcej na inwestycje

25.06.2024., 10:01h
Rolnicy ubiegający się o premię dla młodego rolnika będą mieli więcej pieniędzy na inwestycje. Ale jest jeden warunek. Jaki?

Premia dla młodego rolnika: więcej pieniędzy na inwestycje

Trwa nabór wniosków o premię dla młodego rolnika. Na razie dokumenty złożyło kilku rolników. Chętni mają czas do 16 sierpnia. A warto, tym bardziej, że można przeznaczyć więcej pieniędzy na inwestycje. Od 2023 roku we wszystkich interwencjach z Planu Strategicznego koszty kwalifikowane nie obejmują podatku od towarów i usług, czyli VAT-u. Dotacje są więc udzielane w odniesieniu do kosztów netto. W związku z tym premia dla młodego rolnika wynosi 200 tys. zł netto bez VAT, a nie jak w poprzedniej perspektywie finansowej 200 tys. zł brutto z VAT. To oznacza, że na inwestycje rolnik ma ponad 20 proc. środków więcej.

- W poprzednim programie rozliczaliśmy się w kwotach brutto, teraz są to kwoty netto. Jest to dosyć duża różnica, jeżeli chodzi o inwestycje maszynowe w gospodarstwie, gdzie tego podatku VAT mamy 23 proc. Wówczas kwota inwestycji może wynosić 246 tys. zł brutto, czyli 200 tys. zł netto plus 46 tys. zł podatku VAT - tłumaczy Grzegorz Ignaczewski, ekspert ds. funduszy unijnych, cytowany przez portal topagrar.pl.

Oczywiście zmiana jest korzystna dla rolników będących płatnikami VAT, bo urząd skarbowy zwróci im pieniądze. Natomiast jeżeli rolnik nie jest na VAT, musi na ten podatek wyłożyć z własnej kieszeni. Dlatego też sięgając po dotacje na inwestycje, warto zastanowić się nad przejściem na VAT, gdyż będzie to korzystne.

Na co można przeznaczyć premię dla młodego rolnika?

Dotację można przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Mogą to być np.:

  • inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup nieruchomości rolnych;
  • zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich;
  • inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich;
  • zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu, w tym sprzętu komputerowego, pojazdów, służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok (między innymi programy komputerowe).

Minimum 70% premii dla młodego rolnika w kwocie netto należy przeznaczyć na środki trwałe i na wartości niematerialne.

Ile wynosi premia dla młodego rolnika?

Pomoc ma formę premii, a jej kwota to 200 tys. zł netto. Wypłacana jest w dwóch ratach:

  • 70% kwoty przyznanej pomocy - 140 tys. zł – wypłacana po podpisaniu umowy o przyznaniu premii i złożeniu wniosku o płatność I raty;
  • 30% kwoty pomocy, tj. 60 tys. zł – po realizacji biznesplanu i złożeniu wniosku o płatność II raty.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 20:00