Rolnictwo 4.0: rolnicy dostaną 3 razy więcej pieniędzyCanva
StoryEditorRolnictwo 4.0

Rolnictwo 4.0 – aż 3 razy więcej pieniędzy dla rolników, którzy już złożyli wnioski

02.05.2024., 15:17h
Będzie więcej pieniędzy na Rolnictwo 4.0. Ministerstwo rolnictwa zwiększa trzykrotnie budżet na obsługę wniosków złożonych w 2023 roku.

Program Rolnictwo 4.0 uruchomiony w tamtym roku cieszył się wśród rolników ogromną popularnością. Do tego stopnia, że po trzech dniach naboru ARiMR skończyła przyjmować wnioski, bo wyczerpały się środki. Pieniędzy nie było niestety za wiele - tylko 164 mln zł. 

Rolnictwo 4.0: kiedy nabór wniosków na dotacje?

Ale rolnicy, którzy złożyli wnioski będą mieli szansę na otrzymanie 200 tysięcy złotych. 2 maja ministerstwo rolnictwa poinformowało, że przeznaczy trzykrotnie więcej środków na obsługę wniosków złożonych w 2023 roku.

- Pierwszy nabór wniosków o objęcie wsparciem z KPO w zakresie rolnictwa 4.0 spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Aby objąć wsparciem jak największą liczbę przedsięwzięć, Minister Rolnictwa zwiększył kwotę przeznaczoną na nabór ze 164 mln zł do 492 mln zł - poinformował resort.

Rolnictwo 4.0: kiedy II nabór wniosków na dotacje?

Ministerstwo rolnictwa zapowiada też nabór na kolejną edycję programu Rolnictwo 4.0. Odbędzie się on jeszcze w tym roku. 

- W ramach trwającej II rewizji KPO dążymy do zwiększenia budżetu na wsparcie „Inwestycji na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu” z KPO w zakresie rolnictwa 4.0. II nabór wniosków w tym zakresie zostanie uruchomiony po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej. Informację o tym naborze opublikujemy ze stosownym wyprzedzeniem - wyjaśnia ministerstwo. 

Jaka dopłata do zakupu maszyn i urządzeń rolnictwa 4.0?

Rolnicy mogą otrzymać maksymalnie 200 tys. zł. Wsparcie jest im udzielane w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych.

Poziom udzielonego wsparcia nie może przekroczyć:

  • 80% kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku tzw. młodego rolnika oraz rolników prowadzących produkcję ekologiczną
  • 65% kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku pozostałych rolników.

Starającemu się o wsparcie przysługuje prawo ubiegania się o zaliczkę. Kosztem kwalifikowalnym są koszty poniesione przez wnioskodawcę między 1 lutego 2020 r. a 30 września 2025 r. Wysokość wnioskowanej kwoty wsparcia nie może być mniejsza niż 15 000 zł.

Rolnictwo 4.0: na co rolnicy mogą dostać pieniądze?

Rolnicy mogą otrzymać dotację na zakup i montaż systemów informatycznych i rozwiązań cyfrowych w zakresie rolnictwa 4.0 do obsługi procesów produkcji i wprowadzania do obrotu produktów rolno-spożywczych. Pomoc przysługuje zatem, gdy przedmiotem inwestycji jest nabycie i instalacja maszyn, sprzętu oraz oprogramowania komputerowego. Wsparcie dotyczy zakupu np. systemów zarządzania gospodarstwem, dronów rozpoznawczych i wykonawczych służących do prowadzenia działalności rolniczej, specjalistycznych robotów czy sensorów. Refundacja dotyczy również tzw. kosztów ogólnych. O tym, co dokładnie rolnicy mogą kupić w ramach Programu Rolnictwo 4.0 przeczytacie tu: 

image
Rolnictwo 4.0

Rolnictwo 4.0: rusza nabór wniosków. Na co rolnik może wydać 200 tys. zł dotacji?

 
image
Rolnictwo 4.0

Rolnictwo 4.0: na jaki ciągnik i sprzęt można dostać pieniądze? 42 pytania i odpowiedzi o dotacje

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 09:49