Dopłaty do wymiany dachu z azbestemarch.
StoryEditorDziwne zapisy w umowach ARiMR

Rolnicy nie dostaną dopłat do wymiany dachu z azbestem?!

26.04.2023., 18:30h
Rolnicy alarmują, że ARiMR uzależnia dopłaty do wymiany dachu z azbestem od otrzymania pieniędzy z KPO. Czy to oznacza, że dofinansowanie wymiany eternitu jest zagrożone?

W ubiegłym roku na jesieni ARiMR przeprowadziła nabór wniosków z Krajowego Planu Odbudowy na wymianę eternitu na budynkach służących produkcji rolniczej. Wsparcie miało być wypłacane po zrealizowaniu inwestycji. Rolnicy mogli ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 40 zł do 1 metra kwadratowego pokrycia. Maksymalnie mogli wystąpić o 20 tys. zł.

Rolnicy: ARiMR zamieszcza niepokojące zapisy w umowie

Po taką pomoc zgłosiło się prawie 50 tysięcy rolników. I teraz są w kropce, bo mija kolejny miesiąc, a pieniędzy z ARiMR jak nie było, tak nie ma. Część z nich już zaczęła inwestycję, licząc, że otrzyma zaliczkę (rolnicy mogli wnioskować o zaliczkę w wysokości 50 proc.). A tymczasem okazuje się, że program ten może być zagrożony. Wskazują na to zapisy zawarte w umowach przesyłanych przez ARiMR do rolników.

- Rolnicy sygnalizują, że w umowach przysyłanych przez ARiMR znajdują się zapisy warunkujące wypłatę środków z umowy tym, że ARiMR będzie posiadała środki finansowe z KPO – alarmuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Rolnicy nie dostaną dopłat do wymiany dachu z azbestem?

A przecież Polska wciąż nie otrzymała środków z KPO. Warunkiem ich wypłaty jest m.in. podpisanie ustawy o Sądzie Najwyższym. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle to nastąpi, więc tych pieniędzy możemy nigdy nie dostać.

Zdaniem samorządu rolniczego uzależnianie wypłaty dofinansowania od środków z KPO jest niedopuszczalne, ponieważ wielu rolników nie wymieniłoby pokrycia dachowego, gdyby miało nie otrzymać dofinansowania.

- Rolnicy byli przekonani, że dostaną wnioskowane środki, zwłaszcza że ze względu na bardzo duże zainteresowanie wsparciem, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podwyższył kwotę przeznaczoną na nabór wniosków do kwoty prawie 600 mln zł – tłumaczą Izby Rolnicze.

Zapytaliśmy więc w ministerstwie rolnictwa, czy wypłata dopłat do wymiany dachu jest zagrożona i kiedy rolnicy mogą spodziewać się pieniędzy. Czekamy na odpowiedź.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 11:25