StoryEditorUbezpieczenia

Gdzie i na jakich warunkach ubezpieczyć uprawy na wiosnę?

31.03.2020., 11:03h
Rusza wiosenna kampania ubezpieczania upraw. Pomimo zapowiadanych przez ministra rolnictwa zmian w systemie zasady objęcia ochroną ubezpieczeniową upraw w tym roku pozostały niezmienione.

Droższe polisy dla rolnika to także wyższe odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody

Ogólna zasada jest taka: państwo dopłaca rolnikowi do składki maksymalnie 65%, pod warunkiem że stawka taryfowa ustalona przez ubezpieczyciela nie przekroczy 9% sumy ubezpieczenia. W przypadku gdy uprawy będą na gruntach klasy V i VI, stawka taryfowa nie powinna przekroczyć odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia.

Sumy ubezpieczenia ustalone na ten rok dla poszczególnych upraw nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego roku, za wyjątkiem tytoniu, drzew i krzewów owocowych, buraków i ziemniaków. W przypadku ziemniaków suma wzrosła do 46 180 zł, tj. o 26 180 zł. Oznacza to, że polisy na tę uprawę mogą być droższe, ale i odszkodowanie w przypadku wystąpienia szkody może być wyższe.

Jak działa taka forma ubezpieczenia?

Jeśli rolnik wykupi ubezpieczenie od pełnego pakietu przewidzianych w ustawie 10 ryzyk, a ubezpieczyciel ustali mu stawkę wyższą niż odpowiednio: 9%, 12% i 15%, wtedy dopłaty do tych stawek będą pomniejszane proporcjonalnie do procentu ich podwyższenia.

W ustaleniu dopłaty nie uwzględnia się tutaj stawek taryfowych dla ryzyka suszy i uj...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 20:35