StoryEditorPrzepisy prawa

KGW katalizatorem przedsiębiorczości

31.10.2018., 17:10h
O nowej roli kół gospodyń wiejskich i ich wpływie na rozwój przedsiębiorczości na wsi rozmawiamy z Andżeliką Możdżanowską, Pełnomocnikiem Rządu ds. Małej i Średniej Przedsiębiorczości i Sekretarzem Stanu w MIiR, członkinią Koła Gospodyń Wiejskich.

Co zyskają koła gospodyń wiejskich dzięki osobowości prawnej, którą nadaje im Ustawa o kołach gospodyń wiejskich? Co KGW będą mogły robić dzięki niej, czego nie mogły robić wcześniej?

– Po pierwsze, uzyskanie osobowości prawnej – co daje możliwość samodzielności oraz otwiera przed kołami nieporównanie większe możliwości finansowania swojej statutowej działalności.

Po drugie – koła uzyskują pełną niezależność – i znamiennym jest to, że otrzymują ją w roku 100- lecia Polskiej Niepodległości. Stają się niezależne od kółek rolniczych, od administracji rządowej czy jednostek samorządu terytorialnego. Kobiety zrzeszone w kołach będą mogły samodzielnie i suwerennie podejmować decyzje, ustalać priorytety swojego działania oraz realizować się w pracy na rzecz wspierania obszarów wiejskich w rozwoju przedsiębiorczości, poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet oraz ich rodzin, włączać się aktywnie w rozwój terenów wiejskich, prowadzić samodzielnie działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturową. Uzyskują w tym zakresie samodzielność i niezależność. Nie będą musiały pozyskiwać akceptacji innych instytucji i organizacji, od których były wcześniej zależne.

Trzecim ważnym elementem jest finansowanie,  którego możliwość KGW zyskują, nabywając osobowość prawną. Ustawa daje kołom pełną możliwość pozyskiwania środków na statutową działalność. Koła będą mogły nie tylko ubiegać się o specjalne wsparcie finansowe na start, ale otrzymując możliwość samodzielnego ubiegania się o środki (w tym również europejskie), dotacje i uczestnictwo w wielu programach rozwojowych, stają się pełnoprawnym uczestnikiem tychże rozwiązań. Wcześniej, często nawet samorządy nie mogły udzielić czy rozliczyć udzielonego im wsparcia finansowego. Ustawa daje też możliwość gromadzenia majątku i prowadzenia działalności gospodarczej przez koła. KGW będą mogły przyjmować darowizny, spadki i zapisy. W znaczący sposób poszerza to możliwości budowania trwałego majątku kół, a tym samym zwiększa możliwości działania. Pamiętajmy, że to bardzo ważny element uaktywniania i usamodzielniania aktywności społecznej.
  • Czy Koła Gospodyń Wiejskich mogą liczyć na ułatwienia w formalnościach?

    – To jest najważniejszy element Ustawy. Wprowadzane zmiany są w tym zakresie rewolucyjne:
    1. KGW będą mogły prowadzić uproszczoną księgowość – tzw. zeszyt, co jest dużym ułatwieniem dla członkiń;
    2. KGW są całkowicie zwolnione z kosztów rejestracji (przykładowo rejestrując w KRS stowarzyszenie z działalnością gospodarczą musielibyśmy ponieść koszt rejestracji w wysokości 600 zł);
    3. dochody KGW przeznaczone na działalność statutową nie podlegają podatkowi CIT oraz zwolnione są z podatku VAT;
    4. ogromnym ułatwieniem będzie też brak obowiązku składania deklaracji podatkowych;
    5. KGW nie będą musiały posiadać kasy fiskalnej.

    I najważniejsze – w zależności od liczby członkiń każde koło otrzyma wsparcie finansowe na start w wysokości od 3 tysięcy złotych do 5 tysięcy złotych!

Czy założenie nowego koła oraz przekształcenie dotychczasowego w nową organizację będzie skomplikowane?

– Będzie to bardzo prosty i szybki proces. Jako Pełnomocnik Rządu ds. MŚP, wszędzie gdzie to tylko możliwe, staram się wprowadzać zasady ułatwiające życie przedsiębiorcom i mieszkańcom – i tak będzie również w tym przypadku. Dodatkowo założenie koła czy przekształcenie istniejącego będzie również bezpłatne.

Założycielki nowego koła uchwalają jedynie statut koła i wybierają komitet założycielski. Komitet ten składa wniosek o wpis wraz z uchwalonym statutem do biura powiatowego ARiMR. W celu jeszcze większego ułatwienia przygotowaliśmy nawet wzorcowy statut, który może zostać wykorzystany lub zmieniony dowolnie przez założycielki koła. Po złożeniu wniosku prezes ARiMR sprawdza, czy spełnione zostały wymagania ustawy i wpisuje KGW do rejestru. Założycielki otrzymują zaświadczenie o dokonanym wpisie. Szybko, sprawnie i prosto!


Według projektu ustawy, to Pani wraz z prezesem ARiMR będzie sprawowała nadzór nad działalnością KGW. Czy zdaniem Pani Minister, dzięki nowej ustawie wzmocni się wkład kobiet w rozwój przedsiębiorczości na terenach wiejskich?

– Znając od wielu lat to środowisko, nie mam cienia wątpliwości, że otrzymując nowe narzędzie i nowe szanse zwiększenia skuteczności swojego działania, kobiety znacząco wzmocnią swój wkład. Proszę też pamiętać, że dla wielu kobiet koła są często miejscem, w którym się doskonalą, rozwijają swoje umiejętności organizacyjne oraz mają możliwość wykazywania się przedsiębiorczością, która później wykorzystywana jest przy zakładaniu własnych restauracji, firm krawieckich, gospodarstw agroturystycznych czy też w dowolnej innej branży.



  • Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów oraz Andżelika Możdżanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw  podczas I Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi” w Wąwolnicy

Nowoczesny obraz kobiety wiejskiej to aktywna liderka, ale i kobieta przedsiębiorcza, która jednocześnie kultywuje lokalne tradycje. Jak widzi Pani Minister rozwój tych ról?

– Umiejętność łączenia wielu ról – liderki, przedsiębiorcy oraz kultywowania lokalnych tradycji – to nasza kobieca unikalna zdolność. Umiemy pogodzić nasze aktywności rodzinne, zawodowe, nasze aspiracje, jednocześnie dbając o to, aby żaden z tych obszarów nie ucierpiał. Każda z tych ról nabiera dodatkowej mocy w obliczu Ustawy o KGW. Dlatego tak duży nacisk położyłyśmy przy tej Ustawie na usamodzielnienie i uczynienie KGW niezależnymi, aby pozostawić kobietom odpowiednią przestrzeń na działanie. Zdecydowanie większe możliwości finansowania będą również zachętą do dalszego rozwoju, pozyskiwania nowych umiejętności, dalszego angażowania się również poza domem. Każde takie działanie dzisiaj – będzie dawało efekty również w kolejnych miesiącach i latach.

Czy planuje Pani Minister kolejne działania skierowane do KGW?

– Tak, Ustawa o kołach jest kamieniem milowym i głównym punktem, ale ja już myślę o kolejnych rzeczach w zakresie kół – przygotowuję obecnie Kartę KGW, planuję powołanie i uruchomienie Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, chciałabym już w przyszłym roku uruchomić również platformę międzynarodowej współpracy KGW i ich odpowiedników w innych krajach oraz wymiany najlepszych praktyk.

Teraz zależy mi na tym, aby to, co dziś wchodzi ustawą, zostało efektywnie wdrożone. Dlatego będę osobiście do dyspozycji Pań. Każde koło może liczyć na mnie i na moich pełnomocników. Razem z ARiMR będziemy wspierać Panie na każdym etapie! W najbliższych dniach uruchomimy specjalną kampanię informacyjną i rejestracyjną oraz pełne doradztwo w zakresie wsparcia finansowego tego projektu. Dla kół gospodyń wiejskich mamy przeznaczonych 90 milionów złotych.

Dziękuję za rozmowę


Magdalena Szymańska
(Fot.MIiR)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 13:19