StoryEditorWiadomości rolnicze

Kiedy sąd może wytyczyć drogę konieczną przez pole rolnika?

15.03.2022., 07:03h
Właściciel sąsiedniej działki złożył do sądu wniosek o ustanowienie drogi koniecznej przez mój grunt. Jest to ziemia rolna, którą uprawiam. Sąsiad przekształcił swoją działkę w budowlaną i chce ją sprzedać, ale nie ma dostępu do drogi powiatowej. Kilka lat temu droga ta była modernizowana i wtedy sąsiad mógł zrobić sobie zjazd. Teraz starostwo nie chce już wyrazić na to zgody. Czy sąd może wytyczyć drogę konieczną przez moje pole? Nie chciałbym mieć takiego obciążenia.

Kto rozstrzyga o wykonaniu drogi koniecznej?

Rozstrzygnięcie tej sprawy leży wyłącznie w gestii sądu. Zgodnie z art. 145 Kodeksu cywilnego, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej.

Jak wyliczyć wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej?

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej powinno odpowiadać uszczerbkowi, którego doznaje właściciel nieruchomości obciążonej w dacie ustanowienia służebności. Jest świadczeniem ekwiwalentnym, pełni więc funkcję ceny – wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy.

Czy sądy zgadzają się na przeprowadzenie drogi koniecznej?

Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z jak najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między zainteresowanymi ...

Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 21:25