StoryEditorPorady prawne

Komu przysługuje pierwszeństwo nabycia państwowych nieruchomości rolnych?

07.12.2018., 16:12h
Jestem wnukiem nieżyjących już właścicieli gospodarstwa, którzy przekazali ziemię na Skarb Państwa w zamian za rentę w 1975 r. Czy przysługuje mi prawo pierwszeństwa przy kupnie tej ziemi?

W jakich przypadkach przysługuje pierwszeństwo nabycia państwowych gruntów rolnych?

Nie przysługuje Panu pierwszeństwo w nabyciu gruntów stanowiących własność Pana dziadków z co najmniej dwóch powodów. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 1 pkt. 1 Ustawy z 19 października 1991 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, pierwszeństwo w nabyciu państwowych nieruchomości przysługiwało byłemu właścicielowi zbywanej nieruchomości lub jego spadkobiercom, jeżeli nieruchomość została przejęta na rzecz SP przed 1 stycznia 1992 roku. Jednak Ustawą z 14 kwietnia 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw prawo to zostało uchylone.

Obecnie pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości rolnych przysługuje tylko:
  1. spółdzielni produkcji rolnej władającej faktycznie zbywaną nieruchomością, której użytkowanie ustanowione na rzecz tej spółdzielni wygasło na podstawie z dniem 31 grudnia 1993 r.;
  2. dzierżawcy zbywanej nieruchomości, jeżeli dzierżawa trwała faktycznie przez okres co najmniej trzech lat;
  3. zarządzającemu specjalną strefą ekonomiczną w odniesieniu do nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych.

KOWR musi wyrazić chęć sprzedaży nieruchomości rolnych

Powstanie prawa pierwszeństwa zależy od tego, czy KOWR zdecyduje się na sprzedaż nieruchomości. Gdyby nawet byli właściciele i ich spadkobiercy nadal mieli prawo pierwszeństwa, to wątpliwe jest, czy przekazanie ziemi na Skarb Państwa w zamian za rentę można by uznać za przejęcie nieruchomości. Pod pojęciem tym należy rozumieć przymusowe pozbawienie własności dotychczasowych właścicieli. Tej przesłanki raczej nie spełnia przekazanie ziemi w zamian za rentę, chyba, że były właściciel lub jego spadkobierca wykazałby, że było ono następstwem arbitralnych czynności organów władzy i odbyło się wbrew woli osoby zainteresowanej.

Alicja Moroz
prawnik redakcyjny
(Fot. główne: Pixabay)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 00:29