StoryEditorPorady prawne

Koszty przyłączenia gospodarstwa do sieci wodociągowej

12.10.2018., 16:10h
Ubiegam się o przyłączenie mojego gospodarstwa do sieci wodociągowej. Jakie koszty w związku z tym będę musiał ponieść? Gmina żąda opłacenia przyłączy do sieci i studni wodomierzowej, a ja kiedyś czytałem, że za przyłącze nie powinienem płacić. Co na ten temat mówi prawo?

Kto ponosi koszty przyłączenia?

Kwestię tę regulują przepisy art. 15 ust. 2 i 3 Ustawy z 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z pierwszym z nich, osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci zapewnia na własny koszt realizację budowy przyłączy do sieci, studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego. W myśl natomiast drugiego z tych przepisów, odbiorca usług ponosi też koszt nabycia, zainstalowania i utrzymania urządzenia pomiarowego. Natomiast przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ponosi koszt nabycia, zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego.

Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przyłącze wodociągowe jest to odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym. Tak więc obowiązek wybudowania przyłączy wodociągowych spoczywa na Panu.

Jakich opłat gmina nie może żądać?

Gmina nie ma natomiast prawa żądać innych opłat niż wymienione w art. 15 ust. 2 i 3 ustawy. Wskazuje na to jednoznacznie orzecznictwo sądów administracyjnych, m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 28 lutego 2018 r. (sygn. akt: II SA/Łd 68/18), który stwierdził, że gmina nie jest uprawniona do określania w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków zasad naliczania jakichkolwiek opłat czy świadczeń rzeczowych, związanych z przyłączeniem odbiorcy do instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej. W szczególności przyłączenie do sieci nie może być uzależnione od poniesienia przez odbiorcę jeszcze innych kosztów, niż wymienione w art. 15 ust. 2 Ustawy z 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Innymi słowy, ustawa nie upoważnia gminy do uzależniania przyłączenia odbiorców do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej od partycypowania w kosztach jej budowy.

Ewentualne sfinansowanie przynajmniej części kosztów budowy sieci organy gminy mogą uzyskać albo w drodze opłat adiacenckich (czyli już po wybudowaniu sieci), albo też mogą zarządzić przeprowadzenie referendum w sprawie samoopodatkowania się mieszkańców właśnie na cel budowy sieci kanalizacyjnej.

Alicja Moroz
prawnik redakcyjny
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 00:51